| cdl42002 a întrebat:

Am câteva întrebări și probleme. Faza e că devin foarte panicată când sunt în compania anumitor persoane, în special a necunoscuților. De exemplu când fac cunoștință cu niste persoane noi si trebuie sa ies cu ele în oraș așa în grup sau ceva, inima începe să îmi bată foarte tare si încep să îmi tremure mâinile și nu înțeleg de ce, sau când trebuie să răspund în fața intregii clase la o materie la fel si pe de-a supra îmi mai tremura si vocea și e foarte enervant. Și când trec printr-un grup de oameni pe strada simt ca nu mai pot să respir. Vouă vi se întâmplă astfel de lucruri sau sunt singura ciudată?! Cum scap de lucrurile astea?
Menționez că nu sunt o persoana sociabila, nu ies afară mai deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa apelezi la un psiholog, sa-ti tratezi homofobia, pana ce nu va fi prea tarziu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat in prima luna de videochat. Dupa ce am vazut ca scot 2000 de euro din asta, nu mi-a mai tremurat vocea...

| heddy10 a răspuns:

Gandeste-te doar ca si ei sunt tot oameni ca si tine, cu nimic mai presus. Cu timpul te obisnuiesti. Pentru inceput incearca sa iesi cu oamenii pe care ii cunosti deja pentru a-ti construi un fel de siguranta, apoi sa incepi sa iti faci alti prieteni.

Cand treci pe langa straini, nu te gandi ca se uita toti la tine si te analizeaza, pentru ca nu se intampla asta. Pur si simplu treci fara sa ii iei in seama pentru ca nu ai nicio treaba cu ei.

In legatura cu vorbitul in fata clasei, gandeste-te ca acei colegi sunt tot cei cu care iesi in pauza si cu care stai la caterinca toata ziua, nu se transforma in juriul de la iumor. Incearca sa te uiti mai mult la profesor daca nu poti trece deloc peste treaba asta.

Am avut si eu emotii d-astea cand eram mai mic si am trecut peste ele cu autosugestia pe care am explicat-o mai sus. Fiecare persoana e diferita. Unii sunt degajati cu oricine si in orice situatie, altii sunt mult mai emotivi. Sper ca te-am ajutat macar sa privesti altfel situatia, daca n-ai inteles nimic din raspunsul meu happy.

| Puyasigeorgehora a răspuns:

Nici eu nu ies din casa, vreodata cu prietenii (nu stiu care), nu stiu cum poti spune "fac cunoștință cu niste persoane noi" din moment ce nu iesi afara, dar in fine.
Nu esti ciudată, am si eu problema asta. Dar doar in prezenta persoanelor foarte importante din viata mea (care da, s-au dus, nu ma refer la morti ci, la fete). Trebuie sa te relaxezi, dupa ce ati facut cunostinta, nu vor mai fi probleme, te va considera o persoana "ok".
Spun ca am aceeasi problema deoarece sper sa nu ma creada vreun ciudat. Acum de exemplu, sa zicem ca tocmai te-am cunoscut, imi pari cineva ok, n-ai nimic, doar putin cam timida. Depinde de varsta, la 8-11 ani stateam in spatele mamei cand vedeam o ruda de a ei/mea

Rezolvarea?:
Se cheama durere in p***a de opinia celorlalti. Pentru mine functioneaza doar durerea in ***, iti recomand sa incerci (amuzant si ciudat, stiu, de aceea am aceeasi problema)