| PisicutaPisy14 a întrebat:

am o mare problema. Am 14 ani si nu mi-au venit problemele din August. Ciclul il am de un an. Azi am avut dureri ingrozitoare de spate burtă si sâni. Nu mi-a intamplat niciodata asa ceva.
Poate ca trebuia sa mentionez de la inceput ca sunt virgina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Durerile pe care tu le descrii sunt primul factor care sa iti dea de gandit ca menstruatia se apropie.
Stai linistita, toate avem simptomele astea.
Daca menstruatia ta neregulata, ar trebui sa iei ceai de coada soricelului si sa bei 1-2 cani pe zi, la mine a functionat (am avut si eu problema asta, sa nu vina cateva luni bune).
Si da, daca menstruatia nu vine in fiecare luna, atunci cand vine, dureriile sunt si mai mari si mai profunde, pentru ca ea trebuie sa vina in fiecare luna!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic, pot fii modificari hormonale!

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele descrise se poate trage concluzia ca ciclul tau menstrual este NEREGULAT si acest lucru se datoreaza faptului ca glandele tale endocrine functioneaza incorect iar in anumite perioade nici nu elibereaza hormonii necesari mentinerii unui ciclu menstrual normal.Din acest motiv apare amenoreea care indica faptul ca iti este probabil/sigur afectata glanda foliculara care nu mai produce ovule deoarece probabil a intervenit/s-a instalat sindromul de ovar polichistic. Intro asemenea situatie producerea celor 2 hormoni feminini estrogen si progesteron este perturbata si din acest motiv apar dereglari hormonale care deregleaza lungimea ciclurilor menstruale deci si momentul producerii menstruatiei care devine imprevizibila/imposibila de a fi anticipata. Intro astfel de situatie in primul rand devine strict necesara sau chiar obligatorie consultatia endocrinologica si doar pe urma pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog probabil va reusi sa-ti prescrie tratamentul adecvat prin care sa se incerce reglarea ciclului menstrual la unul regulat pentru a se prioduce ciclu de ciclu un ovul viabil. In caz contrar ciclul tau menstrual va ramane neregulat si neplacerile vor continua. In acest moment durerea resimtita la nivelul sanilor si a abdomenului inferior se datoreaza faptului ca organismul tau a produs prostaglandina in exces, care a inceput sa provoace crampe in muschii uterului pentru a destrama endometrul si a porni eliminarea acesteia sub forma de menstra. Multa sanatate!

| RainbowDash1 a răspuns:

Poate o sa iti vina din moment ce te-au durut spatele si sanii. am patit si eu asa, nu mi-a mai venit vreo 3 luni pentru ca nu ma alimentam corect. Ai slabit/te-a ingrasat brusc? Poate e o dereglare hormonala. Dar daca chiar te ingrijoreaza situatia, poti consulta un doctor.

| PisicutaPisy14 explică:

Multumesc mult, am sa urmez sfaturile voastre :*