| Deiutaaa a întrebat:

Am o mica problema, sper sa ma ajute cineva cu un sfat.Pe data de 6 noiembrie trebuia sa imi vina ciclul menstrual, dar pe data de 1 am inceput sa simt niste dureri ingrozitoare de burta si de ovare (ca cele pe care le aveam in timpul cm ) si a inceput sa imi curga un lichid alb-maro. M-a tinut 4 zile dar era in cantitati mici. De obicei cm pe care il aveam in alte luni era foarte abundent si ma tinea 7 zile. Cm care trebuia sa apara pe data de 6 noiembrie nu a mai aparut. Credeti ca poate fii vorba de o sarcina? Mentionez ca in luna octombrie am avut contact sexual ne protejat, dar testul de sarcina este negativ. Astept un raspuns de la voi.

4 răspunsuri:
| MinionDodo a răspuns:

Esti insarcinata, testul ala de sarcina greseste 100%

| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul testului de sarcina nu poate fi luat in considerare fiindca testul a fost efectuat cu mult inainte de a se realiza continutul minim detectabil de hormon hCG in urina. Inceperea menstruatie mai devreme decat data calculata se poate produce in cazul unui ciclu NEREGULAT sau din cauza unor dereglari hormonale de moment. In cazul in care in uter se fixeaza o sarcina NU se mai produc dureri si nici simptome premenstruale fiindca sunt contrare oricarei logici medicale. Chiar daca menstra eliminata a fost cantitativ redusa aceasta nu poate sa provina decat dintr-un endometru fiindca doar prin destramarea acestuia se poate elimina o cantitate mai insemnata de menstra. In privinta pornirea menstruatiei mai devreme, se poate presupune ca acest lucru s-a produs din cauza unor dereglari hormonale de moment sau permanente care imprima ciclul tau menstrual un caracter neregulat. Incepand de maine se poate incepe/efectua un test al carui rezultat sa fie corect, valid, valabil.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual neprotejat din luna octombrie a avut loc in perioada fertila, este posibil sa fii gravida.

| Deiutaaa explică (pentru Emilian65):

Pai... Contactele sexuale ne protejate (de fapt au fost mai multe ) din luna octombrie... Au fost si in perioada fertila si in ziua ovulatiei. am facut cred ca vreo 3 sau 4 teste pana acum, ultimul a fost astazi si tot negativ este!