| Asdfghjj a întrebat:

Heii! Am o problema, de cand am fost mica, am fost slaba. Pur si simplu nu pot sa ma ingras si chestia asta nu e tocmai ok pentru mine. Am in jur de 1.60-1.62, vreo 40 de kg si (aproape)15 ani. M-am saturat sa mi se tot reproseze mereu ca sunt slaba si chestii de genul. Cand cineva se ia de greutatea mea, ma prefac ca sunt nepasatoare, dar ma deranjeaza de fapt. Oricat de mult as manca, nu pot sa ma ingras (nu mananc legume, nu imi plac). Despre forme, ce sa mai zic...nu sunt nici plata, dar nici foarte ..dezvoltata sa zicem. Puteti sa imi dati niste sfaturi cum sa ma ingras? As aprecia foarte mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KM3 a răspuns:

Buna draga mea! Sa stii ca in sfarsit am gasit si eu pe cineva "exact" ca mine.A fost o vreme cand si eu gandeam asa ca tine.Nu am de gand sa iti dau un sfat despre cum sa te ingrasi, fiindca nici eu nu stiu cum(tin sa stii ca sunt cam de-o varsta cu tine, am implinit luna trecuta 15 ani si am 42.5 kg).Iti zic doar un sfat din "propria mea experienta", adica ce am realizat eu.Mai incolo, o sa fii silueta(ca si mine de altfel), si o sa te invidieze cele care acum sunt supraponderale si isi iau de la gura ca sa slabeasca si practic jignesc pe cei mai slabi doar fiindca nu se simt bine in pielea lor.NU TE MAI COMPLEXA FIINDCA ESTI SLABA.Si eu, oricat as manca, nu ma ingras, deci in situatii de genu inseamna ca ai arderile la stomac bune si ca esti sanatoasa.Accepta-te asa cum esti si lasa "gura satului". Gura lumii nu o poti opri pentru ca mereu se va gasi un comentator/barfitor sau invidios care sa comenteze + ca nu poti multumi pe toata lumea. Daca ai fi mai grasa, ti s-ar reprosa ca esti grasa.La o adica nici cum nu ar fi bine pentru cel care n-are altceva de facut de cat sa vorbeasca felul de a fi al altuia.Stiu ca nu e raspunsul pe care il doreai, dar chiar sper ca o sa ajungi sa realizezi ca esti frumoasa asa cum esti tu.O zi buna!

| Asdfghjj explică (pentru KM3):

Multumesc mult, raspunsul tau chiar m-a pus pe ganduri si am realizat ca ai dreptate. Niciodata nu o sa ii pot multumi pe toti si trebuie sa ma accept asa cum sunt, chiar daca uneori e mai greu. Iti multumesc inca o data pentru ajutor, chiar mi-a fost de folos.

| KM3 a răspuns (pentru Asdfghjj):

A fost placerea mea!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai doar 15 ani! La virsta si inaltimea ta, esti bine. Lasa-i pe cei din jur, doar nu vrei sa arati cit o va... vecina batrina.
Organismul tau, daca e sanatos, nu va asimila mai mult decit are nevoie.

| RocketStarStar92 a răspuns:

Sfaturi...nu stiu ce te-as putea sfatui. Ar trebui sa faci exact opusul a ceea ce fac eu. Si eu ma aflu in aceeasi situatie. La 16 ani, am 1.70 si 52 kg. Nu e tocmai ok pentru ca si mie mi-au spus multi multe lucruri cu privire la greutatea ta, dar decat sa mananc ceea ce nu-mi place doar pentru a le face altora pe plac, am preferat sa traiesc asa cum vreau si sa ma simt bine in propria piele. Eu, de exemplu, urasc fructele, dulciurile, produsele lactate, ouale iar carnea nu pot sa o mananc pentru ca m-as simti vinovata de animalele sacrificate. Daca vrei sa te ingrasi, mananca doar ceea ce iti place, in cantitati cat mai mari si alimente cat mai variate. Consuma multe lichide, preferabil apa si ar trebui sa faci si sport. De ingrasat, cred ca grasimile ingrasa deci, in general, carnea si nu ar trebui sa consumi prea multe dulciuri, pentru ca alea iti taie pofta de mancare. Dar daca mananci chips-uri si snacks-uri, cu alea cu siguranta te vei ingrasa, desi nu sunt prea sanatoase.