| Amoenz a întrebat:

Am 14 ani si 7 luni, inaltime 1.62.

Este normal? Simt ca nu mai cresc odata si fac si basket, curand o sa ma duc si la inot. Mai saream prin casa acum 2 saptamani, orice fac vad ca nu are efect. Stiu ca este vorba de cat de inalti sunt parintii mei etc. media ar fi cam 1.70 - 1.57 la ambii parinti. Am sanse sa trec de 1.70?

Parintii imi spun ca devin obsedat de chestia asta si nu prea am cu cine sa discut aceste chestii intrucat lor nu prea le pasa, indiferent de problema.
Ma oftic cand vad ca ceilalti cresc, chiar si cand erau mai mici ca mine, iar eu raman la aceeasi inaltime. Am auzit ca unii cresc inainte de 14 ani si unii dupa 14 ani. Eu tot astept nerabdator sa vad cand incep si nu mai incep odata. Pe la cati ani e posibil sa incep sa cresc daca pana acum am stat intre 1.60-1.62 aproape 1-2 ani?

Am avut probleme cu greutatea (nu severe) si am reusit sa slabesc, acum fac orice pot sa cresc si am nevoie de sfaturi. Mananc lapte cu cereale normale dimineata sau mai beau o cana cu lapte. Incerc sa mananc multe lactate, ou/branza etc si piept de pui, supe si legume. Rareori cate ceva dulce ca am avut probleme cu glicemia (scazuta).

2 răspunsuri:
| Delcatty a răspuns:

Cresterea in inaltime se opreste pe la 22 de ani, deci acum e vorba strict de noroc. Nimeni nu iti poate spune mai mult decat atat.
Faci foarte bine ca inoti si ca mergi la basket. Aceste lucruri dau rezultate, mai ales ca inca esti in crestere.

| Anonimus0242p a răspuns:

Stai linistit, de ce sa fii o maaatahala de 1.90 ca stalpii felinari, ce ai in minte conteaza!
Si eu ma apuc de inot vara asta, sper sa mai cresc macar 2 cm, ca am 1.68 happy