| LastNight1324235436 a întrebat:

Heii! Covrigi uscati,fara sare, ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Te usuca, ca doar de aia sunt uscati, nu?

| neutrino a răspuns:

Unul /saptamana nu ingrasa.

| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.
Slabitul e mai usor decat umbla vorba! Ca sa scapi de jumatate de kilogram pe luna e de ajuns sa mananci cu 100 de calorii mai putin in fiecare zi. Iar 500 de grame pe luna inseamna 6 kilograme pe an, fara sa ridici un deget!
Calculul e simplu: 500 de grame de grasime = 3 500 de calorii. 100 de calorii mai putin in fiecare zi = 3100 de calorii in minus pe luna = jumatate de kilogram data jos.
Stim ca ti se pare prea putin, prea incet, dar retine cuvintele magice: FARA EFORT. Iata care sunt cele 50 de lucruri pe care le poti face in fiecare zi ca sa slabesti incet, dar sigur!

Mic-dejun:

1. unge-ti painea prajita cu o lingurita de gem de fructe in loc de 1? lingurite de unt.
2. bea? de cana de lapte degresat in loc de 1 cana de lapte normal.
3. mananca 2 ochiuri dietetice (facute pe apa) in loc de 2 oua prajite.
Pranz:

12. in loc sa mananci tartine cu usturoi facute cu unt, incearca sa intinzi catei de usturoi facuti la cuptor pe cateva felii de bagheta.
13. foloseste 1 cana de fasole la mancare in loc de o cana de fasole cu carnati
14. in loc de paste cu branza si sos alb, alege paste cu sos de rosii
15. mananca 2 bucati de pizza cu mozzarella in loc de 2 bucati de pizza pepperoni
16. bea apa minerala combinata cu putin suc de cirese in loc de vin.
Bauturi si desert:

34. in loc de o inghetata-sandvis mananca o canita de struguri pusi la congelator.
35. decat sa bei un milkshake de capsune, fa-ti tu o bautura din 2/3 cana de lapte degresat,? cana de capsune si? de banana.
36. in loc sa mananci doua briose, mananca un baton de cereale.
37. mananca 2 biscuiti cu ciocolata in loc de 5.
38. in loc de un pahar de bere light bea un pahar de apa cu lamaie, gheata si menta.
39. mananca? de cana de compot de fructe fara adaos de zahar, in loc de compot indulcit.
40. inlocuieste cele 3 lingurite de dulceata de zmeura pe care le adaugi peste inghetata cu zmeura proaspata.
41. inlocuieste 1 cana de inghetata cu ciocolata cu 2/3 de cana cu iaurt de ciocolata pus la congelator.

Bafta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, faina (in special cea alba, superprocesata) ingrasa tare. Nu mai vorbim ca toti covrigii, covrigeii si alte minuni de pe piata au pe langa faina alba de grau, zahar si sare.

| Madayna a răspuns:

Mancati intr-o cantitate mare ingrasa dar daca mananci 1-2 covrigi nu te ingrasa.

| DanielVălean a răspuns:

Nu cred, mananc in fiecare zi covrigei cu sare si covrigi cu sare si nu ma ingras.

| Latinmoon a răspuns (pentru DanielVălean):

Practic sunt covrigi nu-i mai alinta atat. laughing

| DanielVălean a răspuns (pentru Latinmoon):

In punga se numesc covrigei, n-ai mancat niciodata?

| Latinmoon a răspuns (pentru DanielVălean):

Am mancat cu sare, susan si mac. :p
Ii ador. love struck

| DanielVălean a răspuns (pentru Latinmoon):

Si eu.

| Latinmoon a răspuns (pentru DanielVălean):

Si tu ce? laughing

| DanielVălean a răspuns (pentru Latinmoon):

Si eu ador covrigei cu sare, susan si mac.

| Latinmoon a răspuns (pentru DanielVălean):

Bravo. laughing

| rgx a răspuns:

Daca ii combini cu bere ingrasa

| dELIUTZAAAAA a răspuns:

Salut! Ca orice aliment produs cu faina de grau, covrigi uscati, fara sare, te pot ingrasa, daca mananci in mod regulat, dar daca mananci pe zi 1 sau 2 covrigi uscati nu iti poate face rau. De preferat, daca tii la silueta sau esti in regim este sa mananci dimineata lucrurile mai consistente, pentru ca in timpul zilei, prin toate eforturile facute, poti elimina acele calorii! Sper ca te-am ajutat!