| anonim_4396 a întrebat:

Heii, de câteva zile am observat un ganglion cervical mărit. Am luat antibiotice pana ieri pentru ca am avut o bronsita si rosu in gat. Astazi si-a mărit volumul. Analizele acum 2-3 luni erau ok… O sa se retragă? Este nedureros.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se va retrage cand infectia va dispare.
Probabil ca mai ai nevoie de o transa serioasa de antibiotic, dar alt tip de antibiotic decat cel luat pana acum care a fost prea slab sau probabil incorect pentru infectia ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să se retragă după ce se rezolvă problema cu infecția (roșu în gât).

| relian a răspuns:

Infectia merge in sus pana atinge un nivel maxim,apoi va scade,asta natural,daca mai iei si antibiotice,deci ce vezi tu,este pentru ca acele bacterii au fost multe,pana ai luat antibiotic,pana sa isi faca efectu dureaza nitel,deci nu iei astazi un antibiotic si atunci pe loc gata omoara tot,vezi efectul pe loc.

Antibioticele astea is otravuri, deci ar omori si pe loc, dar atunci ai avea si tu probleme, de aia se ia doza mica, care nu dauneaqza organismul nostru, dar ataca acea bacteri.
In sf o sa fii ok.Cind ai o infectie undeva nu te doare, deci o sa fii bine, stai linistit.Treb sa iei antibiotice macar 5 zile, sau cit spune medicul, depinde de cit de mare este infectia.