| Mimicurioasa a întrebat:

Heii..Mam bronzat foarte tare..si am pielea sensibila..ma doare si ma ustura cu ce mot scapa de durere si usturime? Ps..ms mult,, Si FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cu spirt sa nu te dai in nici un caz. Efectul va fi de moment, din cauza vaporizarii spirtului iti va racori pielea si vei simti o usurare, dar iti va usca pielea si asta va agrava arsurile.
Da-te cu lapte gras sau smantana, proteinele si grasimile continute vor hidrata pielea si vor ameliora mult usturimea arsurii. Pe arsurile grave este bine sa se aplice miere, aceasta in afara de a ajuta regenerarea pielii, o si protejeaza de infectii prin efectul bactericid si antifungic al ei.
Bronzatul este bun, cand este folosit cu masura. Nu sta la soare timp indelungat, si neaparat nu sta la soare decat dimineata, inainte de ora 10 sau dupa masa dupa ora 17.

| PsihinG a răspuns:

Daca nu ai bani sa te duci la farmacie, poti sa te dai cu iaurt, unt sau spirt.

| ForeverLivingProducts a răspuns:

Aloe First si Crema cu propolis d la Forever Living Poducts..si folosesc la mai mte lte lucruri..mta sanatate

| ForeverLivingProducts a răspuns:

Aloe First si Crema cu propolis de la Forever Living Products, si sunt bune pentru mai multe lucruri O zi frumoasa