| Adelina1994 a întrebat:

Heii TPU, am si eu o intrebare...este adevarat ca daca faci sex neprotejat exact dupa menstruatie (dupa 1-2 zile ) sunt sanse mai mici sa ramai insarcinata? stiu cazuri care folosesc metoda asta de ani de zile si nu au avut niciodata probleme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sa ne chemi la botez.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi rămâne însărcinată în ORICE perioadă, dacă faci sex neprotejat!

În general, cu 5 zile înainte de menstră + perioada menstruaţiei + 5 zile după menstră este o perioadă cu fertilitate REDUSĂ ( spre medie ), deci riscul de sarcină este mai mic, dar NU inexistent.

Te referi la "metoda calendarului" şi, bănuiesc, combinată cu metoda "coitului întrerupt" ( NU ejaculează intravaginal ) - da, în cazul anumitor fete/femei are rezultate contraceptive relativ bune...
Dar, în cazul altor fete este posibilă o eventuală sarcină chiar din prima lună!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sunt sanse, dar minime.
Foloseste prezervativul.
Te pup!

| SunnyDay88 a răspuns:

Se numeste metoda calendarului. pentru cineva care are un ciclu regulat (care vine la acelasi interval de zile) aceasta metoda poate fi folosita. singura problema e ca al nostru corp nu e ca o masina care merge de la inceput pana la final pe acelasi program. corpul uman sufera dereglari si uneori ne poate surprinde cu o ovulatie chiar a 2-a zi dupa ce a ainceput ciclu(deci nici pe ciclu nu e safe) d`apoi dupa ciclu.
folositi alta metoda contraceptiva ca sa nu va blestemati zilele.
app e cam riscant cu 1-2 zile inainte. pentru ca ovulatia are loc intre zilele 12-15 dupa prima zi de ciclu, iar spermatozoizii tot traiesc vreo 3-4 zile. tu n-ai de unde sti cum e corpul tau si cat de rezistenti sunt "baietii".

| Adelina1994 explică (pentru SunnyDay88):

Intr-adevar ai dreptate, femeia mentionata este casatorita de 20 de ani si are menstuatie regulata (3-4 zile), nu foloseste nici o metoda de contraceptie si nu are absolut nici o problema

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Adelina1994):

Nu la asta m-am referit, ci la faptul ca mentra vine o data la 28-30-31-40 de zile, depinde de femeie.

cat despre alte cazuri, sincer... cunosc f multe care desi si-au dorit copii si au facut tot timpul nu au reusit(ba era ea defecta, ba el, ba aman2) si multi au apelat la metode artificiale sau unii doar au adoptat.

daca altii nu reusesc, nu inseamna ca n-ai sa reusesti si tu.

| Adelina1994 explică (pentru SunnyDay88):

Iti multumesc pentru lamurire, eu momentan sunt prea mica pentru asa ceva cu toate ca am menstruatie regulata, nu vreau sa risc in nici un fel.ma protejez si scap de indoiala

| Sexualitate a răspuns:

De regulă "sunt şanse mai mici". Dar "regula" nu se probează întotdeauna. Şi de ce să fiţi tocmai voi victimele eşecului. Corect este să vă protejaţi!

| Adelina1994 explică (pentru Sexualitate):

Iti multumesc frumos, eu nu am motive de ingrijorare pentru ca pun pe primul loc protejarea, siguranta si sanatatea mea dar eram curioasa