| ingerashmicuts01 a întrebat:

Eu stiam ca daca faci sex neprotejat cu 3 zile inainte si dupa menstruatie sunt sanse ca sa nu ramai insarcinata, dar ce se intampla daca o faci in timpul ei, adica ai putea ramane?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ultimele 5 zile inainte de menstruatie si primele 5 zile numarate din ziua in care incepe sangerarea au risc minim de sarcina. Asta nu inseamna zero, ci undeva sub 5%.

| Crisu a răspuns:

Se spune ca 10 zile inainte de menstruatie si 10 zile dupa menstruatie este riscul mai mic de a ramane insarcinata. Cum am spus riscul este mai mic, nu imposibil. Atunci cand esti in perioada ciclulului menstrual este cel mai mare risc de a ramane insarcinata. Este cea mai fertila perioada.

| RXN a răspuns:

Sansele sa ramai insarcinata in timpul menstruatiei sunt extrem de mici, in schimb riscul de a contacta infectii si boli e mult mai mare.
Ceea ce spune @Crisu e gresit.Perioada fertila e in jurul zilei a 14-a.Perioada cu cea mai mica rata a fertilitatii e la menstruatie, riscurile crescand cu fiecare zi de la prima zi a menstruatiei.

| HubbaBubba_6858 a răspuns:

Daca o faci in timpul menstruatiei.nu ramai.dar potim sa facii hemoragie si nu mai scapi de menstruatie va trebuii sa-ti schimb protectia din minute in minute asa de mult o sa-ti curga sangele.