| Fanu23 a întrebat:

Heii TPU, eu am o problema la rinichi...am fost operat la 1 an si cateva luni si acum am 17 ani, m-am apucat de sala de vreo 4 zile si incepe sa ma doara rinichiul stang,doctorul mi-a zis ca nu am nevoie de efort si eu nu am voie sa iau creatina si proteine si nu iau,dar am aceasta durere la rinichiu stang,stiti de ce? nu e foarte tare,doar il simt cand merg si doare un pic cand stau si ma foiesc pe pat/scaun, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Te doare din cauza faptului ca rinichii tai trebuie sa depuna mult mai mult efort. Cand facem exercitii, presiunea sangelui creste, ceea ce inseamna ca inima va pompa mai mult sange, ceea ce inseamna ca rinichii vor filtra mai mult sange si pentru ca vei elibera mai multe substante (hormoni/proteine, printre care si creatina) decat de obicei, substante care sunt filtrate de rinichi. Corpul produce si el proteine si creatina, iar atunci cand facem exercitii fizice, produce cantitati mai mari decat atunci cand ne odihnim. Prin urmare, ascultat-ti doctorul si evita efortul fizic.

| Fanu23 explică (pentru OoBunnyoO):

Dar m-a durut deja a doua zi. si m-a durut doar un rinichi, a trecut a doua zi, si medicul a zis sa nu fac efort in exces

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Fanu23):

Este normal sa te doara a doua zi si nu imediat. La un alcoolic ficatul nu incepe sa traga ponoasele in momentul in care bei alcool, ci dupa. Si da, te poate durea doar un rinichi, in cazul in care unul lucreaza mai mult. Iar ceea ce poate pentru tine nu inseamna exces, poate insemna pentru corpul tau.

| Fanu23 explică (pentru OoBunnyoO):

Nu aveam nimic.e a doua luna de sala si nu am nimic, era normal sa ma doara deoarece eu lucrasem la spate in ziua respectiva

6 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Eu zic ca mai bine ar fi sa asculti de medic. El stie mai multe. Nu ar strica sa mergi la un check in!

| untu a răspuns:

Nu fa ceti un efort si ascultati indicatiile medicului! Este posibil sa aveti o recidiva!

| Laura78 a răspuns:

Asculta sfaturile medicilor! Ar fi bine sa te duci si la un control sa vezi daca e totul bine si asculta-le sfaturie!