| onlychengs a întrebat:

Heii TpU! wave Nu ma luati in ras, va rog! Am o "teama" de spirite.
De exemplu: inainte sa adorm parca se aud pasi, subliniez parca, si inima incepe sa imi bata tare, foarte tare. ce pot face? M-am cam saturat sa se intample asta! Imi plac povestile de groaza, dar nu stiu cum sa scap de teama?!
Ce pot face?
P.S. Dau funda daca nu ma luati in ras! puppy dog eyes puppy dog eyes puppy dog eyes :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| xClementine a răspuns:

Hm, pai daca te sperii din cauza povestilor de groaza, atunci ar trebui sa nu mai citesti/vezi/asculti chestii de genu', pentru ca nu faci decat sa ti-o stimulezi. Trebuie s-accepti ca asta se intampla doar in mintea ta, am patit-o si eu de cateva ori, ma c*cam pe mine de frica si ziua la prima pocnitura! Cert e ca de vina e subconstientul, care-si creeaza astfel de imagini din cauza fricii tale. O sa treaca cu timpul, dar nu mai continua cu astfel de chestii daca stii ca esti asa. Mai bine urmareste un film sau citeste o carte buna. Numai bine!

| neutrino a răspuns:

Prefa-te ca nu auzi nimic si poate-i pacalesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Înainde de culcare nu mai citi poveşti de groază şi încearcă să eviţi filmele de groază!
Încearcă să spui şi o rugăciune înainte de culcare, te va ajuta mult, iar dacă nu încearcă şi consultă un psiholog!
Te pup!

| Stella17 a răspuns:

Buna, du-te la un psiholog, el te poate ajuta, daca nu cand o sa cresti nu o sa iti mai fie teama.

P.S. Eu cu timpul mi-am invins teama.

| CartofiorDulce a răspuns:

Si eu mai am asemenea temeri cand ma uit la filme horror, dar incearca sa te gandesti la lucruri dragute sau sa asculti muzica in casti inainte sa dormi... ocupati mintea cu altceva ca sa nu-ti mai treaca tot felul de prostii prin cap. P.S. nu te mai uita asa des la filme si asculta povesti de groaza...

| Jee354 a răspuns:

Cand ti se mai intampla du-te in directia de unde ti se pare ca vine sunetul.Si chiar daca esti speriata trebuie sa iti invingi teama.Saaau..Du-te la psiholog ca sa te ajute.Ai incredere...Chiar daca ti se pare nu exista fantome sau spirite.E doar o senzatie.Eu cand eram mic am vazut un film horror si cand adormeam parca imi aparea in fata, dar m-am tot uitat la film si mi-am invins teama. Aveam doar 9 ani.S-a intamplat acum 9 ani.

| BogdanLuca a răspuns:

Nu este un caz medical. ma gandesc ca esti mic/ mica si asta va trece cu timpul. daca este grav consulta un medic psiholog

| Happyintotdeauna37 a răspuns:

Pai eu inchid ochii si fredonez un cantec (in mintrea mea ) la mine merge

| stefi26 a răspuns:

Citeste si tu o carte inainte sa adormi ca sa nu te mai gandesti. funda

| IfICanIhelpYou a răspuns:

Nu te supara, dar din moment ce nu poti dormi, si te uiti in continuare, la filme horror, dao dracului de treaba nu te mai uita!

| eduard10 a răspuns:

Daca nu vrei sa te duci la psiholog. ÎTi spun eu care e problema, este din cauza camerie in care dormi.Asemenea problema am avut si eu in copilarie visam urat si auzeam lucruri, daca te muti 100% o săti fie mai bine. Daca nu te muti poti sa dormi cu televizoru dat drumul, sa-l programezi si o sa dormi linistit. SUCCES.

| Maria1324 a răspuns:

Heii! Nu am de ce sa te iau in ras. La multi se intampla! Gandeste-te doar ca sunt niste povesti si ca nu ti se poate intampla nimic rau pentru ca Dumnezeu e acolo sus si ne pazeste. In plus, subconsitenul nostru se foloseste de temerile noastre si de aceea tu trebuie sa fii tare ca sa le invingi. Dupa ce citesti o poveste de groaza sau te uiti la un film horror, vizioneaza un desen animat, sau mananca ceva(ciocolata de exemplu^_^). Eu te sfatuiesc sa fii tare si sa crezi in tine, pentru ca nu exista fantome sau alte porcarii in acest gen. De asemenea nici vampiri, mori care invie si alte tampenii si am si dovezi pentru asta-->daca vrei sa stii add; marya.gaby11. Te pup si lasa frica deopare, fii tare!winking

| Iustin2800 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat, am auzit pasi pe hol, m-am dus si nu era nimic, dupa cand eram pe hol incercam sa aud mai bine si, se auzea de fapt altceva ( de la geamuri... ca ploua sau altceva ). Nu era orice spirit sau altceva, dar te inteleg, la tine in fiecare noapte se aud pasi? sau doar cateodata ( cred ca, cand ploua, poate ai ceva la geamuri ceva de la balcoane ce sta deasupra geamurilor... imi sta pe limba, imi fine ) verifica toata casa noaptea si o sa vezi, crede-ma, o sa cauti tu ceva de la ce se aude. Poate de la centrala, calorifere, poate nu merg bine, nu stiu verifica si o sa vezi.

| Belle_Bianca_1999 a răspuns:

Nu te iau in ras, dar... daca tii se pare ca auzi pasi... inseamna ca ori e cineva unde tii se pare tie, (cineva care e viu) ori. este casa bantuita. :p incearca sa nu te mai gandesti la asta, adica, mie cand mi-e frica, vorbesc cu sor.mea si o intreb tot felul de chestii, sau incerc sa iau laptopul de la sor.mea cealalta din camera sa am ocupatie. Sau incearca sa te culci cu cineva din familie, sa vezi daca se mai aud pasi, daca nu se mai aud, pur si simplu doar tii se pare tie, ca te gandesti la chestia asta. FUNDA? :3