Întrebare recomandată | Unicooorn2001 a întrebat:

Heii TPU!
Pot scapa de vergeturi? Sau macar sa nu mai fie atat de vizibile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

DE vergeturi nu vei putea scapa niciodata, o piele crapata, crapata va ramane pe veci.
Cu timpul din crapaturile roz-violacee, se vor transforma in albe, dar necesita tmip pentru asta.
Ideea este sa te apuci serios de sport si sa iti hidratezi corpul cu 1.5-2 litrii de apa pe zi, daca nu vrei sa iti apara mai multe vergeturi, pentru ca imediat cum iei in greutate, se crapa pielea.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca sunt rosii inca se poate scapa de ele, cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog si sa-ti dea el un tratament. Daca deja sunt albe alea o sa ramana acolo o viata. Sau poti scapa cu ele prin interventie laser, dar e destul de costisitoare si rezultatele nu sunt intotdeauna cele mai bune, laserul doar le estompeaza, nu le face sa dispara complet.
Si in primul rand gaseste cauza care iti provoaca vergeturile. Te-ai ingrasat mult dintr-o data? De ce te-ai ingrasat, ai vrut/ai mancat mult sau din senin, si asta poate sa ascunda o boala. Gaseste si cauza acelor vergeturi si incearca sa o elimini daca e posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face masaj cu creme speciale. mai sunt proceduri specifice la saloanele de cosmetica si intretinere corporala

| AlexCristi97 a răspuns:

Cu tratament laser, pretul difera in functie de clinica.

| LoredanaS19 a răspuns:

Normal sunt multe creme împotriva vergeturilor dar părerea mea este sa consulti un dermatolog caci el bănuiesc ca iti va face nişte teste si iti va da ceva bun, ceva benefic, pentru ca nu are rost sa cumperi tot felul de chestii din farmacii si sa nu iti fie folositoare deloc, asa mai bine du-te la medic si fa asa cum te îndrumă elhappy multa sănătatehappy

| Purplegirl101 a răspuns:

Salut! Am înțeles că le poți doar acoperi în vreun fel... Poți încerca cu biooil de la farmacie. Succes!

| TheSuspect a răspuns:

Remedii necostisitoare pe care vi le puteți prepara acasă.
Suc de cartofi
Acesta conține vitamine și minerale care ajută la refacerea celulelor pielii.
Taie o felie de cartof și freacă zona afectată. Aștepată apoi câteva minute pănă când zeama de la cartof se usucă și abia apoi clătește cu apă caldă.
Aloe vera
Apariția vergeturilor indică faptul că pielea și-a pierdut elasticitatea, iar Aloe Vera ajută pielea să-și recapete elasticitatea. Vă puteți masa cu aloe Vera simplă sau o puteți combina cu vitamina E.
Unt de cacao
Aplicaţi unt de cacao pe vergeturi. Acesta e un remediu vechi, care dă rezultate.
Zeamă de lămâie
Masați zonele afectate cu zeama de la câteva lămâi cu mișcări circulare. Așteptați apoi 10 minute ca zeama de lămâie să intre în piele.
Albușuri de ouă
Albușurile conțin proteine și aminoacizi care ajută la ameliorarea vergeturilor. Bateți două albușuri apoi aplicați-le pe piele cu ajutorul unui burete și lăsați-le până se usucă. Îndepărtați apoi cu apă călduță și aplicați ulei de măsline pentru hidratarea pielii.
Morcovi
Această legumă poate deveni un tratament foarte eficient în ameliorarea afecţiunilor pielii, precum eczemele, rănile sau arsurile solare. Tot cu ajutorul morcovului puteţi estompa aspectul vergeturilor abia apărute. Radeţi doi morcovi, scurgeţi sucul şi apoi aplicaţi masca din pulpă, timp de o jumătate de oră, pe zonele afectate. Repetaţi procedura câteva săptămâni. După tratament, curăţaţi bine cu apă caldă şi săpun, pentru că morcovul pătează pielea.
Boabe de struguri
Un alt ajutor pe care îl oferă natura vine de la delicioasele boabe de struguri. Componentele lor nutritive hrănesc pielea în profunzime şi luptă împotriva deshidratării. Aplicaţi pulpă de struguri pe vergeturi şi lăsaţi să acţioneze timp de 30 de minute.

Remedii naturiste merita o incercare... Succesuţ

| IvanAlexx1998 a răspuns:

O vergetura are 2 parti. Partea interioara care nu se vede si nu se poate vindeca si partea esterioara care se poate vindeca. Atunci cand te duci la o operatie cu laser, ceea ce face laserul este sa iti arda pielea astfel in cat atunci cand se vindeca pielea(pielea arsa) automat se coase singura. Ca o taietura, te tai si pielea se coase singura. Metoda cu laser este metoda usoara si costisitoare dar mai e o metoda care eu am folosit-o si iti garantez ca functioneaza, metodata grea si dureroasa fara sa scoti un leu din buzunar. Eu cu o bucata de plastic am "racait" pielea (partea stanga si partea dreapta a burtii) pana m.am iritat apoi am aplicat un pansament bine lipit schimbat zilnic. Acum am slabit, nu mai ma burta de loc si cine nu stie ca am avut vergeturi, nu isi da seama ca am scapat de ele. Sunt foarte greu de remarcat.

| Kuws6 a răspuns:

De vergeturi nu prea poti scapa daca au aparut, stiu ca sunt diferite creme, lotiuni care promit sa le faca sa dispara insa nu sunt eficiente si iti spun din propria experienta, dupa o perioda ele nu o sa mai aiba aspectul acela rosiatic ci vor deveni la culoarea pielii, chiar daca tot o sa le vezi.
P.S Fii mandra de corpul tau asa cum e si cu si fara!

| Unicooorn2001 explică (pentru Kuws6):

Si se vor vedea atat de tare?

| Ciubotariu_Teodora_1999 a răspuns:

Nu le da importanta! Si eu am vergeturi cred ca de vreo 3 ani, fac parte din mine, m-am obisnuit cu ideea ca nu ai ce sa le faci.

| nuisance a răspuns:

Poți folosi uleiul de măsline. îl pui la încălzit, dar doar la încălzit și ai grijă să nu frigă, iar apoi cu un burete sau ceva îl întinzi pe zonele alea și stai puțin cu ea pe picioare și după te poți spăla.

| AlisaIvan a răspuns:

Actioneaza cat mai repede pana nu se fac albe sidefii! Cat sunt inca roz mai sunt sanse de vindecare.
Exfoliaza pielea bine si aplica apoi vitamine si uleiuri de corp naturale: ulei de cocos, ulei de macadamia, vitamina E naturala, vitamina A uleioasa, ulei de argan, ulei de migdale dulci
Gasiti toate acestea in magazinul meu online
http://naturalboutique.ro/categorie-produs/unturi-si-uleiuri-naturale/

| Lucapaliseba2005 a răspuns:

Am auzit ca este un ulei pe nume bio oil