| Roxana_1758 a întrebat:

Heiii TPU...
Am si eu o intrebare...de maine vreau sa ma apuc de slabit, mai exact voi manca timp de 2 saptamani(sper sa reusesc:X) doar supe facute in blender + fructe si salate cate putin! fara prajeli, paine, dulciuri etc!
Cat credeti ca voi reusi sa dau jos intr-o luna? Voi reusi sa scap de 6-7 kg :s?
Stiu ca nu e bine etc etc, dar vreau sa stiu daca voi putea big grin!
Inca ceva, eu am o problema cu apa, nu pot sa beau apa :s, nu stiu daca beau 1 l de apa si ala luat din alimente... Ce ma sfatuiti sa fac?
Dau funda :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Schimbarea obiceiurilor de alimentatie poate fi o provocare dificila.

Iata cateva sfaturi ce te pot ajuta sa iti constientizezi obiceiurile alimentare si sa actionezi in consecinta. http://www.i-medic.ro/articole/slabeste-sanatos

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai nici o problemă cu greutatea!
NU ai nevoie de nici o cură.

Din întrebările tale anterioare am observat că ai 16-17 anişori, 165 cm şi 58 kg.

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar mai PUŢIN decât greutatea ideală!

"Problema" e DOAR în căpşorul tău ( văd că eşti OBSEDATĂ de cure de slăbire ) - NO offense!

În altă ordine de idei, "dieta" aleasă de tine este o TÂMPENIE!
Ai nevoie de fibre şi de multe altele - care NU se regăsesc în această "dietă".

Poţi "încerca" şi această dietă, dar NU cred că vei slăbi mai mult de 2-3 kg în cele 2 săptămâni de dietă.
Cel mult, ajungi la spital...

Oricum, la vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi documentarul ăsta: http://mariuscruceru.ro/2013/01/08/gras-bolnav-si-aproape-mort/

Merită. Ești pe-aproape de ideea lui.