| anonim_4396 a întrebat:

^^
Voi cum memorați lucruri ( mai rapid )?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu invat cuvinte noi mereu din limbi straine, repet mai multe cuvinte timp de 5 zile, asa le bag in memoria de lunga durata, bine nici asta nu ajuta ca cuvintele au intelesuri diferite asa ca invat propoziti mai multe cu ele

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Hm, eu atunci cand învăț o limbă memorez fraze nu cuvinte (și d-alea de *uz*), gen structura lor ( unde stă predicatul - verbul - subiectul ) în frază, memorarea cuvintelor fără context pare cam ...eh

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, ai dreptate si eu la fel, am o carte in pdf cu propoziti

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

în romană sau, xddd

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In norsk

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Offff

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ce imi place la norvergia? ca are doua 2 limbi scrise dar poti inalni un norvergian care vorbeste un dialect care nu inseamna cu nici una din acele 2 limbi, minunat

| Frank51 a răspuns:

Unii memoreaza mai rapid asociind cu alte lucruri.

| LPCTSTR a răspuns:

Din pură plăcere.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

*mind blown*

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Folosești cam mult caractere "extra", nu crezi?

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Hm, poate da care-i faza adică nu-ți convin sau cum?
XDD

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh, not, my dear, my retina is every now and then bleeding from... "nothing".

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Băăă

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Just... chinezul/japonezul ăla mă termină.
I should take some medicine...

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

E chinez, îl cheamă Lucas și face parte dintr-o trupă( nct ) ( deci nu asculți kpop, offf), am cateva piese în playlistul meu ( cred că gen nici eu nu mai știu ce-i pe acolo, xdd)
https://goo.gl/images/1XrSXL
^^

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Au, nu! Domane Ferește!
Eu nu suport muzica în română, dar pe cea în chineză...

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

E chinez dar locuieste în Coreea de Sud și cantă în coreeană
NCT (Hangul: 엔시티) is a South Korean boy group formed by SM Entertainment
cu puțină engleză
na dacă vrei, *Domane* Xddddd
https://www.youtube.com/watch?v=4pz-ffTOlY8

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

He he...
Ce bine că nu intenționez să accesez link-ul happy

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Xdd

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Yu dont support miusik in Cianis and in Rumeinish? Wuhat miusik do you iujually asculti ma' nigga?

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

ăsta-i sindromul Catarig sau sindromul *douăzeci douăzeci* că ambele îs la fel de proaste?

| LPCTSTR a răspuns (pentru raMLesS):

Ma' draggă, je ne ascult pas absolutely any "miusik".

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg ce vrei sa spui.
Esti ciudat, vorbesti ciudat, de ce afectiune suferi?

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Same

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

Afectiunea se numeste Tumblr sad

| AC4S4 a răspuns:

Tabelele si Schitele ma ajuta sa memorez mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De obicei memoram texte de dimensiuni forte mari dor citindu-le de câteva ori (maximum 3 ori).
Atunci când lucrezi cu numere și te joci cu ele, un text ți se bare doar o baliverna happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin repetitie sau asociere.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oke și cifrele alea ff random cu ce pot să le *asociez*, huh?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce inveti? daca e vorba de istorie nu sunt random deloc. evenimentele sunt cronologice.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-i istorie...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce e?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eh, lasă ^^

| raz0000001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu o fraza.n-ai auzit pana acum?
3.141 - "can I get a"... dupa lungimea cuvintelor se formeaza numarul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Repet de mai multe ori ceea ce vreau sa învăț și apoi ma autoverific (în materie de învățat pentru școală etc)

| asperger3 a răspuns:

Depind o gramada de chestii. De exemplu retin usor curiozitati sau informatii din istorie si geografie fata de stiintele naturii.
Totusi cel mai usor retin vizualizand. De exemplu trebuie sa retin un drum il retin foarte usor.