| Cyril a întrebat:

Voi cum faceti sa memorati mai usor pentru teze?

5 răspunsuri:
| Bianca3108 a răspuns:

Pai eu prima data fac asa:

- Imi stabilesc la ce sa invat prima data; de obicei invat prima data la romana, apoi la matematica, ca sa am timp sa ma ocup mai bine de ea.

♥ Deci la romana :

- Iti scrii pe o foaie schita fiecarei lectii.
- Citesti o lectie de 3-4 ori, apoi o spui singur/a.
- Incerci sa mai faci cateva exercitii de conjugare ( la verbe ), de analizat cuvinte, incerci sa iei un text si scrii figurile de stil, tot ce ai invatat tu sa faci pe el ( analiza, plan de idei, etc...)
- Dupa te relaxezi un pic ( nu e bine sa iti supraincalzesti creierul;)) ). Eventual asculti un pic de muzica linistita si incepi iar sa inveti;)

♥ La matematica :

- Iti scrii pe o foaie toate teoremele, regulile de calcul, toate teoria pe care o ai in caiet si dai la fiecare un exemplu.
- Apoi iti memorezi teoria. Te apuci frumos apoi si faci exercitii, recomand www.didactic.ro, e un site bun cu exercitii.

Succes! Ai incredere in mine, am dat pana acum ceva teze ( sunt in a 7-a );).

| Bianca3108 a răspuns:

Aa, am uitat sa-ti spun ca e bine sa repeti din timp pentru teze ca sa nu iei nota mica. Poti incepe cu aprox. 3-4 zile inainte de o teza. Ceau!

| Andra10 a răspuns:

Ma gandesc logic la ce am de invatat, apoi spun cu voce tare varianta mea logica, dupa o upgradez cu cea data de profesor, o repet din nou cu voce tare si rog o prietena sa ma asculte, dupa. Nu trebuie sa iei nici un Memoplus sau ceva de genu. Trebuie sa dormi mult, sa ai mintea limpede si sa ai vointa happy. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai citesc lectiile pe care le am de invatat de mai multe ori apoi ma ascult singura sa vad cat stiu iar ce nu stiu memorez si ma ascult iar pana stiu:* sper ca te-am ajutat

| dyana9 a răspuns:

Rezolv mai multe exercitii (din urma) nu neaparat da cm asa bafta la teza fa cat mai multe exercitiihappy