| sunrise a întrebat:

Care sunt tehnicile voastre sa memorati rapid ceea ce cititi?
si ce faceti sa va puteti concentra..Am examenele in curand si tot incerc sa invat dar nu ma pot concentra sad

Răspuns Câştigător
| Shatteredx a răspuns:

Asocierea cu imagini/sunete
Daca nici asa nu-mi functioneaza, imi mazgalesc fisa, subliniez tot ce e important si citesc cu voce tare de cateva ori, pe urma incerc sa spun eu sau sa scriu cu cuvintele mele

4 răspunsuri:
| Liviucu a răspuns:

Porcarii. Singurul lucru ce trebuie sa-l faci este sa nu te gandesti la EL. Apoi vei retine tot. happy

Mult, mult succes!

| Dana211 a răspuns:

Eu in general imi fac scheme sau subliniez cu diferite culori si retin mult mai usor asa. Si ca sa ma concentrez... Incerc sa ma conving inainte de a ma apuca ca imi place ceea ce fac si ceea ce citesc laughing

| InvisibleTouch a răspuns:

Hello!

Pai dupa ce citesti tot 1 data si subliniezi cu diverse culori ceea ce este esential, este important sa gasesti o logica a ceea ce inveti. De asemenea te poate ajuta si invatarea asociativa, facand diverse asociatii intre ceea ce inveti poti retine mai usor. Daca ai memorie vizuala este foarte bine pentru ca si acest lucru te poate ajuta, astfel poti retine mai usor amintindu-ti localizarea pe pagina de exp a diverselor concepte sau fragmente ale cursului si prin asta sa faci diverse asocieri, l fiind capabil/a sa-ti amintesti mai multe informatiihappy Repet, incearca sa inveti pe cat posibil cu logica si sa gandesti ceea ce inveti, daca tocesti vei uita foarte repede informatiile big grin Poti incerca si cititul cu voce tare, astfel informatia o vei asimila si pe canal vizual si pe canalul auditiv. Cred ca nu e necesar sa-ti spun sa nu lasi pe ultima suta de metrii dar oricum toti facem asa laughing) Succes!

| Shiro_9088 a răspuns:

Pentru concentrare: Pune niste muzica instrumentala relaxanta,inchide ochii,inspira expira si relaxeazate, elibereaza`ti mintea, da afara tot stresu, si gandeste-te la ceva frumos, ceva ca iti place, dupa vreo 10 min nu o sa te mai simti stresata, incearca big grin
Pentru memorare: Ideea e sa nu inveti pe derost, invata logic si daca intelegi in totalitate ceea ce citesti o sa memorezi.Nu te grabi cand citesti, se imprima mai bine in memorie daca citesti mai lent.happy