| OlianaNoemibit a întrebat:

Heiiii TPU,

Recent mi-am luat ochelari pentru distanta si trebuie sa ii port permanent deoarece am miopie.

Ochelarii trebuie sa ii port si in casa? La tv, sau cand mai stau la masa, sau pe telefon in pat?

Nu am stiut la ce categorie sa pun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Sunt purtătorul de ochelari de distanță. Vreau să știi, că îi port la televizor, la telefon mai puțin, dar în casă nu am nevoie să îi port. Recent i-am schimbat și am lentile heliomate, foarte bune la lumină puternică provenită de la soare, dintr-o încăpere, televizor. În exterior îi folosesc permanent. În privința lentilelor nu am încercat și nu am o părere bună, atât timp cât în orașele României e foarte mult praf și mizerie. Iar, pentru acasă, nu le văd rostul. Dar, trebuie obligatoriu, mergeți măcar la 2 ani, dacă sunteți tânără, la un nou control oftalmologic, chiar dacă nu vă supără nimic! Miopia poate în timp să scadă, stagneze sau să crească!

| elcosmin a răspuns:

Din cate stiu ochelarii pentru distanta nu se poarta la televizor, dar in niciun caz la telefon, deoarece afecteaza mai tare vederea. Pentru telefon poti folosi ochelari de apropiere. O solutie de care nu prea stie multa lume sa scapi de miopie, ar fi sa iti cumperi lentile de noapte (costa foarte mult, dar are efect garantat ).