| Sin3Freakz a întrebat:

Buna ziua!
Recent m-am hotarat sa merg la control la oftalmolog si s-a decis ca trebuie sa port ochelari.
Astazi insa am luat in considerare si purtarea lentilelor de contact.
Intrebarea mea este, pot incepe sa port lentile de contact din prima, sau trebuie mai intai sa incep cu ochelarii?
Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Poti sa incepi din prima, eu port lentile de contact de mult timp, dar mai alternez si cu ochelarii. Recomandarea mea e sa ai si o pereche de ochelari, din cand in cand e ok sa mai scoti lentilele si sa folosesti ochelarii, sa lasi un pic ochii sa "respire" cum s-ar zice. Oricum, ideea e ca poti purta lentile linistit.

10 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mai bine ramai la purtatul ochelarilor, lentilele pot favoriza o infecție oculara, sunt șanse mari sa se întâmple, nu îți recomand.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Donsavas):

Port de mai bine de 10 ani si nu am nicio infectie oculara laughing Cat timp respecti regulile de igiena de baza, totul va fi ok

| mudokins78 a răspuns:

Nu te mai lua după nimeni!
Începi cu ochelarii aşa cum a spus doctorul!
Şi peste 1 an şi ceva, poţi folosii şi lentile. Lasă ochii să se obişnuiască cu dioptria.
Succes

| AndreiWeisz a răspuns (pentru mudokins78):

Nu e chiar asa laughing Medicul i-a zis ochelari pentru ca marea parte a lumii cu probleme de vedere poarta ochelari. Nu e nicio diferenta intre faptul ca ai lentile au ochelari. Port ambele de mai bine de 13 ani.

| mudokins78 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Vrei să spui că e la fel sau tot una dacă ţin mâna deasura plitei încinse sau chiar pe plită?
Think about it hero!

| AndreiWeisz a răspuns (pentru mudokins78):

Aici vorbim de un domeniu medical, alte analogii nu-si au rostul. Nu prea cunosc medici oftalmologi care sa contraindice lentilele de contact, o fi pentru un motiv ma gandesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti incepe din prima...dar daca ai mai putin de 17-18 ani, nu prea e recomandat, pentru ca ochii nu si-au incheiat dezvoltarea, mai bine ai purta ochelari

| 1231242 a răspuns:

Stiam ca hitler nu purta ochelari, in fine.

| 01Joulie01 a răspuns:

Sunt oameni si oameni. Eu port ochelari de la 9 ani (si am 23), pe la 19 ani am vrut sa port lentile si am facut iritatii (mi se faceau ochii rosii si se imflamau) desi am pastrat toate regulile de igiena ca la carte. Acum asta a fost reactia organismului meu, nu a suportat dar nu inseamna ca ai putea pati la fel. Poti incerca dar in perioada in care esti in incercare trebuie sa fii atent daca apar schimbari si daca apar sa nu le lasi sa se agraveze.
Si retine ca toate persoanele ce au lentile au si o pereche de ochelari de rezerva fiindca din cand in cand trebuie sa faci pauza de la lentile (iti va explica medicul).