| buburuza12345 a întrebat:

Heiiiiii.
Sper ca se mai foloseste platforma aceasta si ca ma veti ajuta.
Vreau sa slabesc in jur de 30 de kilograme in 6 luni(mai mult sau mai putin).
Ma apuc de sala in 6 zile si vreau sa-mi recomandati exercitii pentru sala, are rost sa platesc bani in plus pentru un antrenor personal? De cate ori pe saptamana sa frecventez sala (pot de 5 ori cred, mai greu cu activitatile din afara vietii de la sala)?
O dieta buna imi recomandati? Nu stiu cum sa mi-o fac(gramaje).
Ultima data cand am incercat mi-au iesit 800 de calorii pe zi dar mi se pare destul de putin dar cred ca m-as satura, dar as prefera niste sfaturi.
Daca se poate slabi cat mai repede pentru ca o sa ma vad pentru prima data cu un baiat si in pofida faptului ca nu-i pasa de fizic, eu vreau sa arat bine pentru el.
Nu va luati de mine ca sunt o adolescenta indragostita de nu stiu ce baiat caci eu vreau doar sa fiu o femeie indragostita de corpul meu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuuu. Nu face aceasta prostie! Nu slăbi 30 de kilograme in 6 luni. In primul rând este aproape imposibil, iar apoi când nu vei reusi vei fi trista, in al doilea rând, daca ai reuși, ar fi tot foarte rău. Cel mai ușor și sănătos este sa slăbești cam 2kg pe lună, deci ți-ar lua 15 luni. Un an și 3 luni. Nu e mult! Greutatea asta nu ai pus-o in 6 luni, deci nu te astepta sa o dai jos in 6 luni. Cu cât slabesti la o rată mai moderata comparativ cu una extrema, cu atat te vei alege cu : mai puțina piele lăsată, mai puțina infometare si șanse mai mici sa revii la greutatea initiala dupa terminarea dietei. Nu uita, tu nu vrei doar sa slabesti 30kg, vrei sa slabesti 30 kg si apoi sa rămâi la greutatea X-30 pentru... toata viața pe cât posibil. Iar daca nu asta vrei, mai bine nici nu slabesti. Nu are rost sa dai jos niște kg doar ca sa le pui inapoi. Se numește YOYO DIET. Deci acum ca am stabilit ca scopul tau este sa ajungi si sa te mentii la o greutate sanatoasa, cum faci asta? În proporție covârșitoare, prin dietă. Cum ti-ai dat seama si tu, 800kcal este prea puțin. Eu aș zice sub 1200kcal sa nu cobori. Eu am mancat cândva 1300kcal si simțeam ca mănânc foarte puțin, fiind de sex masculin, totuși. Deci in niciun caz sa nu ajungi la calorii in 3 cifre. Apoi, nu scădea brusc. Nu coborî direct de la cat mananci tu la 1200kcal. Exclus. Dacă tu in momentul asta mananci 2700kcal, scade la 2400(dau un exemplu). Va fi de ajuns sa slabesti pentru inceput. Apoi cand stagnezi scazi la 2200. Si tot așa. Nu te duce in extreme, trebuie sa ai o sațietate ok. Venind vorba de sațietate, cheia sunt fibrele, vegetalele si proteinele. Fibre: ovăz, tot ce tine de boabe fasole linte năut, fulgi de porumb, popcorn. Vegetale: fructe de padure, rosi, castraveti, salata. Proteine, pui, soia, ouă. Desigur sunt doar cateva exemple, exista foarte multe variante, te mai interesezi si tu in particular. Fereste-te de zahăr si dulciuri deoarece odata ce incepi sa mananci dulciuri e greu sa te mai oprești. Fereste-te de grasimi saturate in exces, grasimile au 9kcal pe gram. Dar vreau sa mentionez: grasimile sunt esențiale. Macar 40, 50, 60g pe zi. Din pește, avocado, ouă. Doar sa nu faci excese, mai ales nu din surse ca uleiul, untul, șoricul. Toți macronutrientii trebuie consumati! Doar nu in exces! Ai mentionat sala, ei bine este foarte buna, dar nu uita ca sala are ca scop masa musculara si nu atât de mult slăbitul. Masa musculara te va ajuta sa ai un metabolism mai rapid(dar nu iti face asteptari uriase, nu o sa pui 20kg de muschi) si mai ales sa ai un fizic mai armonios, mai ales avand in vedere multele kg ce le vei pierde si inevitabila piele in exces. Un antrenament cu aparate arde cam 100kcal, iar daca faci si banda sau bicicleta mai arzi poate intre 100-300 depinde cat timp ai la dispozitie sa alergi sau sa pedalezi. Deci sa nu iti imaginezi ca ai mers la sala ai ars 2000kcal poti sa mananci ce vrei. Nicidecum. Dieta bazata pe dificit caloric e baza.
Din nou tin sa subliniez NU TE GRABI, slabeste incet, va dura un an și ceva, dar merita, iti va imbunatati toata viața. Daca baiatul respectiv te iubeste acum, nu va fi bai sa astepte sa slabesti un an si trei luni.

Iti doresc mult succes, buburuza!

| buburuza12345 explică (pentru anonim_4396):

Am o colega care a slabit 18 kg in 3 luni doar cu o dieta data de nutritionistul ei, iar dupa a slabit 33 de kg in 6 luni (stiu ca nu manca deloc sare si consuma doar fructe, legume si putine cereale ceea ce nu percep ca fiind un mod de viata). Eu m-am ingrasat intr-o luna foarte mult din cauza medicamentelor care erau puternice si care imi dadeau o foame imensa, iar in clasa a 3-a nu stiam sa ma abtin. Am stat in perfuzii si stiu ca intr-o saptamana am pus 7 kg ceea ce acum mi se pare ireal, dar am trait asta.Nu stiu ce greutate ar trebui sa am deoarece persoanele din familia mea au oasele grele(nu par de greutatea lor). Tatal meu, fratele si bunica din partea tatalui sunt foarte "pufosi" deci e si ceva ereditar dar eu sincer vreau sa rup gena.
Ca sa fiu sincera, am in jur de 96 de kilograme si 1, 70m dar multi imi spun ca par de 88-92 kg dar nu ma voi opri pana nu voi ajunge la o forma in care sa ma pot uita in oglinda si sa ma iubesc si pentru corp. Imi e frica de baiatul mentionat ca va veni atata drum(450 de km) si va fi dezamagit pentru ca nu i-am spus cum arat, dar a vazut poze de sus pana jos.
Vreau macar sa scad sub 80 pana vine(si nici macar nu stiu cand se va intampla, dar a mentionat odata vara). Nu vreau sa ma obisnuiesc cu gandul ca daca ma iubeste ma va accepta oricum pentru ca eu vreau sa lupt si pentru ca altfel nu voi putea slabi niciodata. Daca ii refuz venirea, o sa fie aiurea caci nu o sa mai vrea sa vina cel mai probabil.
E o problema si cu parintii, avem un apartament in oras dar noi stam la tara si ei vor ca eu sa nu merg sa stau acolo ca sa pot merge la sala caci atunci cand e scoala online pot sta la sat. Nu ma incurajeaza decat financiar. De exemplu, azi am ajutat-o pe mama sa faca cornulete cu rahat si nu am gustat si parintii au zis:"macar unul ca nu au zahar mult" si i-am refuzat. Si dupa 5 minute, au vrut sa ma indoape iar. Urasc faptul ca ei pun paie pe foc, la fel si fratele meu care ma intreaba daca vreau biscuiti, seminte, suc si ieri a fost prima data cand l-am refuzat la toate propunerile si m-a intrebat daca sunt bine.Nu stiu cum sa fac cu ei, tata nu vrea sa ma lase la sala mai nou ca e VIRUSUL, insa viata mea e mai importanta decat o chestiune de 2 ani, in plus o sa ma protejez cum o fac in orice loc.

| buburuza12345 explică (pentru anonim_4396):

Si imi poti te rog da o "dieta"? un plan alimentar care ti se pare tie cel mai potrivit? Btw, thanks for all your answers, you are the best

| anonim_4396 a răspuns (pentru buburuza12345):

Vreau sa incep prin a spune ca iti apreciez extrem de mult atitudinea. In ziua de azi majoritatea persoanelor care au probleme cu greutatea cad in plasa "body positivity". Nu zic sa nu te iubesti, CLAR trebuie sa te iubesti! Dar iubirea nu vindeca bolile. Sanatatea primeaza. Aici nu e vorba de aspect, ci de sanatate! Cu cat stai mai mult la aceasta greutate cu atat poate fi mai rău.
Despre treaba cu colega si nutritionistul... eu unul am o reticenta fata de acesti nutritionisti. Poti ajunge tehnician nutritionist cu un simplu curs de cateva luni cu informatii invechite. Dieta de care spui pare foarte proasta. Lipsita de mancare serioasa. Treaba cu sarea nu are nicio logica. si trebuie sa mananci si altceva in afara de leguminoase. A slabit atata fiindca mananca foarte foarte putin. Prea putin. Fii cu ochii pe ea... e posibil sa se ingrase la loc sad Dar sper ca nu! Nu doresc asta nimanui. Eu nu iti pot recomanda o dieta. Nu sunt de acord cu urmarea unei liste, de ce? Fiindca nu toti suntem la fel si e mai greu sa te tii de ceva strict decat ceva mai flexibil. Eu nu pot sa iti spun tie exact ce sa consumi, nu stiu eu ce se vinde la tine la piață sau la hipermarket sau ce gusturi ai. Cateva exemple am dat si recomand cu caldura sa cauți "dieta Andu Preda" cat si Greg Doucette pe YouTube. Poti invata multe. Ideea e sa iti faci o "dieta" bazate pe mancaruri slabe in calorii din care sa te saturi(volum mare) si care sa fie gustoase. Sa te poti tine de ea. Exista aplicatia MyFitnessPal de calculat calorii. Nu zic sa calculezi in fiecare zi, dar ar merge sa calculezi din cand in cand sa vezi cam pe unde te situezi sau sa verifici anumite alimente. Slabitul se face alaturi cu cantarul si oglinda happy Acestea trebuie verificate saptamanal. Cat despre familie, da, este posibil sa fie genetic, dar asta nu te opreste. Si tata are din pacate 115 kg, dar eu am reusit sa slabesc. Nu uita ca e posibil ca la un moment dat sa fii parinte si sunt sigur ca vrei sa fii un exemplu bun in ce priveste sanatatea! Stiu cum e sa ai o familie gurmanda si sa iti fie greu sa rezisti. Parca iti fac in ciuda. Eu toata copilaria am fost foarte slab, dar pe la 10-11 ani m-am ingrasat brusc. Aveam 40kg la 1, 30. Poate nu suna extrem dar nu eram in directia buna. Apoi am zis gata nu mai beau sucuri, nu mai mananc inghetata si am inceput sa mananc legume. Si in jumatate de an am ajuns la 33 plus ca m-am si inaltat destul de mult in acel timp. La inceput familia tot incerca sa ma ispiteasca "hai nu vrei o inghetata?", "hai nu vrei un tort?". Dar le-am zis clar, eu mananc cat vreau si ce vreau. Le-am spus ca vreau neaparat sa slabesc si pana la urma au inteles. Trebuie sa le spui clar. Nu doar sa spui "nu vreau", trebuie sa spui "nu vreau pentru ca viața mea e una singura si nu vreau sa mi-o irosesc cu probleme de sanatate" si asa mai departe. In plus, poti sa iti gatesti si singura. Ceva simplu.

N-ai pentru ce! big grin Numai bine!

| buburuza12345 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult pentru tot!

5 răspunsuri:
| alexandraad a răspuns:

Buna! Totul pleacă de la alimentație. Mănâncă mai puțin, nu trebuie sa ții cine stie ce dieta. Ideea e sa consumi cât mai multe lichide, chiar și înaintea mesei. De obicei când faci asta se mai reduce și pofta mâncării. Mai faci și sport și e suficient.