| AliceFirea a întrebat:

Hellllppppp.Mi-A aparut un herpes oribil, cum fac sa mi treaca cat mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Cu un catel de usturoi pasat il pui pe zona respectiva si astepti sa iti treaca.

| danutzu96 a răspuns:

Crema cu aciclovil. In 2 zile trece.

| KenNine a răspuns:

Salut! Iti recomand sa te duci la medic. Daca nu vrei sa ai de a face cu medicii ori lasi sa treaca de la sine sau poti pune pasta de dinti peste herpes. Sper ca te-am ajutat!

| BeSmart17 a răspuns:

Pasta de dinti te ajuta. Pune pasta de dinti pe herpes si el se va usca, dupa spalatae cu apa

| dermdoc a răspuns:

Salut,

In primul rand nu te panica. Daca infectia herpetica este la nivelul buzelor atunci acoperirea locului cu plasturi de herpes este o alegere buna (pasta de dinti nu prea ajuta) deoarece este contagios pana cand apare acea crusta/coaja de sange. Poti de asemenea incerca unguent cu aciclovir sau chiar aciclovir comprimate. Infectia herpetica labiala (pe buze) cu herpes simplex tip 1 este autolimitata si trece singura in aprox. 7-10 zile, urmand sa apara din nou la scaderea imunitatii (asa "lucreaza" orice virus herpetic). Se pot face foarte putine lucruri pentru a grabi procesul de vindecare (daca ne amintim dictonul: "Gripa trece intr-o saptamana fara tratament si in 7 zile cu tratament".) Pentru tratamentul cu Aciclovir comprimate ar trebui totusi sa mergi la un medic dermatolog deoarece dozele si durata tratamentului difera in functie de varsta, greutatea corporala, severitatea infectiei si functia renala. Succes!
http://primoderm.ro/

| denyzo a răspuns:

Ai nevoie de un catel de usturoi. Taie-l in doua si tine-l pe zona afectata. Chiar daca te va ustura, nu trebuie sa indepartezi usturoiul. Trebuie sa faci asta de trei ori pe zi, mai ales inainte de a te culca.

| addya a răspuns:

Mergi la farmacie cumpara Flocinolon e in jur de 5 sau 7 lei te dai cu el de cateva ori si iti trece fara miros de usturoi sau pasta de dinti care iti usuca herpesul si ii prelungeste viata o sa vezi ca dupa ce te dai cu flocinolon o sa dispara in maxim 2 zile

| dermdoc a răspuns (pentru addya):

Fluocinolonul este un dermatocorticoid (adica CORTIZON). Este f bine stiut faptul ca desi cortizonul scade rapid inflamatia in acelasi timp promoveaza replicarea virala (mai ales in cazul herpes-virusurilor). Aplicarea de fluocinolon pe infectii herpetice poate avea consecinte grave, mai ales daca leziunea se afla la nivelul fetzei (multe vase de sange ce vascularizeaza fata au conexiuni catre vasele de sange profunde care iriga creierul - sinusul cavernos). Una din aceste consecinte este encefalita herpetica... Asa ca: FARA FLUOCINOLON PE HERPES! Succes.

| addya a răspuns (pentru dermdoc):

Eu am fost la dermatolog el mi-a recomandat flocinolon altfel nu l-as fi recomandat nici eu pentru mine a facut minuni

| dermdoc a răspuns (pentru addya):

Dermatocorticoizii se pot folosi IN COMBINATIE cu tratament antiviral (aciclovir, valaciclovir) dar niciodata singuri. Daca a facut minuni atunci ori nu era herpes (mai sunt si alte lucruri la nivelul buzelor care pot arata ca un herpes) ori chiar a fost o minune ca nu s-a extins. Cateva link-uri care te-ar putea ajuta sa te convingi:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21954513
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4342818/
http://www.aafp.org/afp/2000/1201/p2514.html

| Creepygirl2002 a răspuns:

Nu incerca usturoi sau pasta de dinti ca ti-l arde si o sa se faca mare si rosu si o sa usture rau.Iti recomand aciclovir, chiar acum cateva zile am scapat de herpes in 3 zile datorita acestui unguent. happy

| tetetedy a răspuns:

Pune pasta de dinti pe el.