| Paulla93 a întrebat:

Hello all. Poate a mai patit cineva si imi poate da un raspuns : in seara asta am observat(din intamplare) ca am o capusa infipta in picior(in gamba). Evident, am mers la urgente si mi-a fost inlaturata. Acum as vrea sa stiu, exista riscul sa mai fie alta/altele? Nu neaparat pe corp, m-am verificat din cap pana-n picioare. In casa, pe haine... eu am 2 pisici si nu as vrea ca si ele sa fie muscate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă pisicile le ții doar în casă, iar ele nu ies deloc pe-afară, căpușele nu au cum să se 'lipească' de ele. Însă, dacă obișnuiesc să iasă, le pot lua de oriunde.
Tu, de-asemenea, te poți pricopsi cu scârboșeniile astea mici, le poți lua din iarbă, fără ca pisicile să fie vinovate. E trist, fiindcă ele se înmulțesc rapid în perioadele când vremea caldă (soare) alternează cu ploile.
Da, e posibil ca unele să se plimbe nestingherite prin casă, până găsesc o gazdă. Înainte de culcare, verifică cearșafurile, îmbrăcămintea, măcar pentru liniștea ta.

3 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Trebuie sa te uiti sau sa dai cu mana pe pielea lor. Daca simti ca e ceva umflat, poate fi o capusa. Mergi sau suna la un cabinet veterinar si intreaba cu ce sa le dai. E cel mai bine ca ele sa fie protejate, in acest fel tu esti protejata.

| einsteinchen a răspuns:

Daca si animalele au fost in acelasi loc cu tine este foarte posibil.
Trebuie sa le inspectezi blana cm cu cm. Capusa poate sa se fi atasat de curand si sa nu fie destul de mare pentru a fi simtita la palpare. Ca idee de marime: sunt capuse de marimea unui bob de mustar si chiar mai mici.

Căpușă se mei poate scoate acasă prin ungerea zonei cu acetona, spirt, capusei Nu-i va place mirosul și v-a ieșii afară.