| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Am 13 ani, sunt fata si in ultimul timp am observat ceva ciudat la mine. Nu stiu neaparat daca e o problema sau nu, dar spun de acum ca nu fac asta ca vreau atentie sau ce fac multe de varsta mea. Ok deci de cand facusem 12 ani (martie 2018) incepusem sa ma izolez usor usor. Totusi acum se observa mult mai bine efectele si anume ca eu nu pot mentine nici un fel de relatie cu persoanele din jur, cateodata am o frica ciudata (de exemplu: cand trebuie sa citesc ceva in fata clasei sau sa spun o poezie efectiv orice, imi e frica ca daca gresesc ceva sau nu fac acel lucru cum ar trebui ma simt umilita, chiar si daca nu persoanele din jur nu o iau ca o problema), de asemenea nu pot avea conversatii lungi cu cineva (in afara de parinti) in sensul ca, chiar daca am raspunsurile deja formulate la o intrebare pot sa balbai aiurea si asta doar din cauza faptului ca incerc sa nu fac asta. Oricum aceste "simptome" nu le am mereu. Nu am prieteni si asta duce la o stare de tristete si ma simt naspa ca nu pot avea. Adica as putea avea prieteni ca observ cum cateva colege incearca sa vorbeasca cu mine sau sa se imprieteneasca dar eu, nu ca nu as vrea si nici nu imi este rusine sa vorbesc, dar imi este foarte greu. Deci acum, situatia mea. Eu am rezultate bune la scoala adica ma straduiesc sa invat foarte bine. Sa nu credeti ca am probleme cu iubirea lol. Starile mele de tristete vin si pleaca. De exemplu intr-o saptamana, in medie sunt cam 2-4 zile trista si restul fericita. E doar cum ma apuca gandurile. Nu stiu, ar putea fi vreo problema? Eu cred ca am simptome de anxietate sociala din moment ce le am de cam un an. Si plz fara raspunsuri ca cersesc atentie sau sunt in depresie. Poate doar mi se pare. O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| nooneishereboo a răspuns:

Aceste simptome sunt într-adevăr foarte asemănătoare cu anxietatea socială, și nu cred că ar trebui să le ignori, ar trebui să apelezi la un terapeut care se ocupă de așa ceva, cineva care știe ce face. Din câte știu această boală nu poate fi tratată sau se tratează în timp foarte greu, depinde de caz. Dacă e luată din timp ai mai multe șanse să te vindeci și să fi normală ca toți ceilalți.

| Plato a răspuns:

Intr-adevar, poti vedea un terapeut/psiholog.
Cu vorbitul cu oamenii te inveti prin practica. Totusi, cu colegii tai, copii de varsta ta, n-ar trebui sa-ti fie greu sa vorbesti, de aceea ar trebui sa cauti ajutor.
Spune-i si mamei tale.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Stai linistita. Asa eram și eu in generala. ‘)) Îți e teama sa vorbesti și te bâlbâi..pentru ca nu ai încredere in tine. Nu poți lega doua vorbe cu colegele tale pentru ca îți e teama sa nu rada de ce spui. Înțeleg. ‘)) Încearcă sa lucrezi la tine. La încrederea ta. Și după o sa observi cum o sa te deschizi incetul cu incetul la oamenii din jurul tau. ‘)

| laurentiutirei a răspuns:

Buna,
Esti timida iti este frica ca vei gresi si stai cu gandul daca fac asta si gresesc daca se rad de mine!
Faza cu fata clasei ai doar emoti nu esti obisnuita si poate nu iti place cand se holbeaza toti la tine.
Faza cu prieteni poate nu iti place sa ai multi prieteni si iti faci mai greu pentru ca nu vrei prieteni falsi.
Cauze posibile
————————
Timiditate: Balbaitul. Si frica de a sta in fata clasei mai exact de a fi privita.
Stima de sine scazuta: Crezi ca nu esti destul de buna.
De exp daca tu gandesti negativ asa te vei simti gandeste pozitiv si te vei simti bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Discuta problema ta cu un profesionist, sunand GRATIS la TELEFONUL COPILULUI: 116111
Ori, iti poti instala aplicatia din linkul acesta si poti vorbi cu un psiholog, care va pastra confidentialitatea discutiei.
https://www.tpu.ro/......116111-ro/

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!