Întrebare recomandată | Mjsaka a întrebat:

Hello. Am o problema legata de ochi. Atunci cand dau cu fard pe pleoape, nu se intampla nimic, dar peste cateva zile ma trezesc ca mi se umfla unul din ochi. Prima oara mi s-a intamplat cand am folosit un rimmel. Dar in privinta rimmelului, am rezolvat, ma dau cu maibeline, si nu mi se mai umfla. Dar cand folosesc fard se umfla. Mi-e teama, ca pe viitor va trebui sa folosesc produse de inalta calitate, deoarece aceasta ar fii singura cale prin care m-as putea machia fara sa-mi afecteze ochii. Aveti vreo idee de ce mi se intampla asta? Prima oara am crezut ca m-a tras curentul, dar nu e sub nicio forma din cauza asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil ai o reactie alergica la o subsatna folosita in fardul de pleoape. Incearca diverse farduri de pleoape de la diverse branduri. Poate eventual sa iti iei fard de ploape de la Maybelline, daca spui ca si in privinta rimelului asta este singurul care nu iti irita ochii. Daca nu gasesti niciun fard de ploape cu care sa te impaci, probabil fardurile naturale, care sunt destul de scumpe, ar ramane singura solutie.

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Probabil eşti alergică la unul sau mai multe ingrediente din produsele respective. Încearcă altceva.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pe langa reactiile alergice posibile, se poate ca produsele sa nu fie in termenul de garantie.Un produs cosmetic, odata deschis are un anumit termen care poate fi folosit( de la 2-3 in cazul rimelului la pana un an in cazul deodorantului.In general se impune o igiena in cazul folosirea produselor cosmetice.

| Felys a răspuns:

Decat sa iti pierzi vederea mai bine renunta la farduri

| VladyXR a răspuns:

Trebuie sa te opresti sa mai pui farduri la ochi ai o reactie alergica care nu permite sa aplici fardul.

| deeeeeeeeeeeeeeeeeeea a răspuns:

Buna!
Dupa parerea mea, ai o reactie alergica la acele farduri....nu ar mai trebuii sa le folosesti deoarece alergiile sunt destul de periculoase...si ar trebui sa faci un test alergologic ca sa aflii la ce substante esti alergica ca pe viitor sa le poti evita! Bafta!

| adi234121 a răspuns:

Esti alergica

| arica a răspuns:

Cred că eşti alergică

| OanaMaria2 a răspuns:

Salut!
Dupa parerea mea, ai o reactie alergica la acele farduri....nu ar mai trebuii sa le folosesti deoarece alergiile sunt destul de periculoase...si ar trebui sa faci un test alergologic ca sa aflii la ce substante esti alergica ca pe viitor sa le poti evita! Bafta!