Ai 16 ani și coloana ta are deja 21 de grade de libertate... Știi ce înseamnă asta? Că la pensie o să arăți ca turnul din Pisa, dar fără turiști să te pozeze. Îți zic asta pentru că am tot spatele distrus încă din adoleșcență. Munceam ca dracu pe câmp, prin gatere, pe la oameni... Dar abia acum se simte adevărata durere!
Mă rog... Durerea din picior e clasică, nervul sciatic urlă că e prins la mijloc între vertebrele tale care au decis să joace Tetris pe lombară. Când spui că trăznește coloana, nu e magie, e uzura mecanică, ca atunci când crapă o ușă veche la bloc.
Normal nu e, dar nici șocant. La vârsta ta ar trebui să doară doar matematica și iubirile neîmpărtășite, nu picioarele din cauza coloanei. Și dacă o lași baltă, peste câțiva ani o să-ți cauți scaun ergonomic de 2 milioane și scuze că nu poți căra două plase de la Lidl.
Deci da, scolioza îți dă durerea în picior. Îți trebuie control, kinetoterapie, și poate orteză. Ori faci asta, ori îți rezervi locul la „statui strâmbe ale României".
Sper că te-am ajutat!
Doamne ajută!
Dr. Mihailovici
Fac deja kinetoterapie de 2 luni. Aveam dureri si de ceafa si acum am terminat cu durerile de ceafa.Crezi ca daca continui cu kinetoterapie si sa stau drept si sa dorm corect si asa reușesc sa trec peste?
Da, pentru că îți afectează nervul sciatic - prin comprimare/tensionare și torsadare - (care pornește din regiunea lombosacrala până în vârful degetelor de la picior). Kinetoterapia + o eventuală reconfigurarea neurochirurgicala (daca se cere) rezolva problema. Baftă
Fac deja de 2 luni kinetoterapie.am avut dureri de ceafa dar au trecut acum mai am uneori dureri de spate mai mult ma sâcâie piciorul drept.Nu se duce pana in vârful degetelor doar pe muschi pana la rotula si atat.
9PM întreabă: