| Mihaella225 a întrebat:

M-am operat de apendicita, insa spatele tot ma doare in zona lombara si piciorul imi amorteste, aveti idee de la ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Durerea de spate si amorteala pe picior nu au legatura cu operatia, trebuie sa gasesti alta cauza pentru ele, nu avea cum scoaterea apenidceluio sa influenteze aceste doua simptome care cu certitudine nu au absolut nici o legatura cu apendicele

| Mihaella225 explică (pentru Brigaela):

Ar trebui sa-i spun doctorului cand ma duc sa-mi scoata atele? credeti ca el m-ar putea ajuta?

| Brigaela a răspuns (pentru Mihaella225):

Sigur ca trebuie sa ii spui, dar nu cred ca te poate ajuta un chirurg. Mai degraba te poate ajuta un ginecolog sau un internist

| Mihaella225 explică (pentru Brigaela):

Si inca ceva, e normal ca dupa operatie sa ma mai simt ametita, cu stari de greata uneori si scaun moale de culoare neagra? am inteles ca elimin anestezia de asta arata asa...si starile astea e normal sa le am chiar si pentru 2 saptamani, e adevarat?

| Brigaela a răspuns (pentru Mihaella225):

Poti avea ameteli si stari de greata cateva zile dupa operatie, pana vei incepe sa mananci normal si sa ai activitate fizica. Nu elimini anestezia, asta s-a facut in 6-18 ore dupa operatie, dar o operatie este o agresiune, dureaza pana corpul se reface. In nici un caz nu poti avea aceste stari doua saptamani. Scaunul negru, daca nu este provocat de vreun medicament sau ed alimentatie, e foarte ingrijorator. Despre asta ar trebui sa vorbesti cu chirurgul.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Trebuie sa vorbesti cu medicul care te a operat sa vada el despre ce este vorba acolo. Ce varsta ai? Multumesc.

| Mihaella225 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 18 ani.O sa ma duc saptamana viitoare sa-mi scoata atele si o sa-l intreb.Am facut si o radiografie acum o saptamana si mi-a iesit normal osos. Apoi m-am dus cu ea la medicul de familie si a zis ca e bine, doar ca se vede ca am tendinta sa stau incordata la scobitura si mi-a zis ca e posibil sa am lordoza si trebuie sa merg la fizioterapie.Dar nu pot acum si plus ca nu vad ceva grav...ce as putea sa fac? Imi e frica sa nu fie ceva grav...

| Mihaella225 explică:

La fizioterapie nu pot merge pentru ca nu am voie sa fac efort, ce pot sa fac?