| popamalia355 a întrebat:

Hello!
Mă puteți ajuta va rog cu un răspuns?
Bunica mea și-a scos fierea acum câțiva ani, iar acum având stări de voma, febra și dureri abdominale a ajuns la spital, a fost diagnosticata cu icter mecanic și dilatarea canalelor ficatului fiind astfel văzută o piatra la ficat prin radiografia abdominala.
Stiti cumva despre ce ar putea vorba? Sau cum s-ar putea vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Se impune o noua operatie ca sa i se scoata piatra aia.
Dar, depinde de hepatolog daca aceepta taman acum operatia, odata ce este in plina criza.
Posibil sa o tina pe perfuzii pana se linisteste si apoi sa o opereze.

| popamalia355 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc anticipat!
Credeți că e ceva grav? Merita stresul și panica? Sau se poate trata cu ușurintă

| Violleta2022 a răspuns (pentru popamalia355):

Din pacate, nu stiu cat este de grava situatia ei la momentul asta, dar daca iese din criza si se linisteste, se poate reopera, scoate piatra si isi poate revenii.
Important este ca familia sa nu se panicheze si in nici un caz sa nu-i arate ca sunt ingrijorati, ca-i da senzatia ca este ceva foarte grav si starea ei se va inrautatii.

| popamalia355 explică (pentru Violleta2022):

Iar dacă nu este tratat, la ce poate duce?

| Violleta2022 a răspuns (pentru popamalia355):

La ce-i mai rau, evident!