| anoanim21 a întrebat:

Hello there!
Am 15 ani și urmează sa ma operez de polipi și îmi este puțin frica happy, puteți sa îmi ziceți cei care ați făcut operația cum este? Pe ce se bazează, dacă îți schimba cumva in bine și forma nasului pe lângă celelalte beneficii? Adică dacă se considera și ca o operație de rinoplastie mai basic sau ceva de genul. Anestezia am auzit ca se face in funcție de clinica totala/locală(adormire/amorțire)
Totuși este prima mea operație și prima data când o sa am branula, asta cum mai vine happy? Doare?
Dau funda și rog seriozitatehappy
Scuze dacă am făcut greșeli gramaticale dar este 5 dimineața soo happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

M-am operat si eu de polipi cand era mic, nici nu mai tin bine minte. Nici nu cred ca se poate numi operatie, avand in vedere ca nu taie sau face ceva pe acolo.
Deci, la cat de mic eram eu atunci si nu tin bine minte, pot sa zic acum ca... nu am simtit nimic laughing Adica dupa ce m-a adormit asistenta respectiva sau cine o fi fost (si dupa ce au tinut de mine 2 persoane, ca eram mic si faceam urat laughing ), nu a mai contat. M-am trezit peste ceva timp ca si cand nu s-a intamplat nimic.

Branula, este acel fluturas care se pune in mana, pentru ati putea face mai usor injectabilul. Nu doar deloc, doar putin cand o sa o puna in mana (sau unde o pune). Dupa o sa stea acolo si nu o sa mai ai treaba cu ea.

| Dana2103 a răspuns:

Nu te operezi pe creier. Stai fara frica, nu risti sa mori

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Dupa operatie vei putea respira cu aproximativ 40% mai bine.
Operatia se bazeaza pe laser (de obicei). Te va opera cu un laser, nu iti va taia nasul...
Forma nasului nu se schimba.
Mie mi-au facut anestezie si am adormit. Nici nu mi-am dat seama ca m-au operat.
De durut te poate durea abia dupa operatie, dar nu tare.
N-are de ce sa-ti fie frica.
Succes!