| Fifylici a întrebat:

Operatiile cu laser dor? Sunt interesata mai exact pentru operatiile de polipi din nas.Maine ma duc la ORL si daca medicul imi va spune ca trebuie sa ma operez nu am alta solutie.Am mai fost operata acum 3 ani dar clasic si pot spune ca m-a durut foarte tare am simtit ca imi smulge cineva creierii din cap mi-au dat cu un spray in gat si asta a fost toata anestezia.
Un coleg de-al meu care s-a operat tot de polipi cu laserul mi-a spus ca nu a simtit nimic pentru ca i s-a facut anestezie totala, decat durerea dupa operatie cand s-a trezit din anestezie.
Si cam cat la % sunt sanse ca laserul sa imi atinga corzile vocale, asta e cea mai mare teama a mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ellene a răspuns:

Te cred ca ai simtit cum ti-a scos creierii din cap cand ti-a scos polipii. Eu m-am externat zilele trecute fiindca m-au operat de deviatie de sept si am avut niste tifon in nas...groaznic cand l-a scos/probabil exact ca la polipi, daca nu mai rau. Despre operatiile cu laser nu stiu ce sa iti spun, dar daca te anesteziaza general e bine. Eu am si visat in timpul ala. Dupa operatie o sa iti injecteze calmante, durerea nu e insuportabila. Daca te duci la un doctor bun, care face de ani de zile astfel de operatii nu cred ca are cum sa iti afecteze corzile vocale... numai bine, poate nu o sa trebuiasca sa te operezi.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se face anestezie, nu doare.
Lasă corzile vocale în pace.
Pa, pa.

| crys23 a răspuns:

Nu conteaza adica iti face operatia cu laser sau nu. Daca o sa iti faca anestezia la fel o sa te doara dar daca ti-o faxe totala nu.Si la prima operatie care ai facut-o daca iti facea anestezie completa nu simtiai nimic.

| Bianca_3140 a răspuns:

Daca este vorba de o operatie pentru pori sunt suta la suta convinsa ca iti face anestezie si chiar nu vei simti nimica:*

| karlamariamelinte20sv a răspuns:

Si eu am fost la medic astazi si mi a zis ca am deviatie de sept.
voi merge la suceava sa vad ce spune si medicul de acolo daca ma opereaza sau nu.
la mine este nasul stramb o nara mica si una mai mare sima doare inauntru si in exterior mi s a zis ca daca ma opereaza imi va face anestezie generala si n o sa simt nimic daca ma va opera cu laserul ma va opera