| Alinaintreaba059 a întrebat:

Hello TPU! Am 13 ani si am o problema. Sambata mi-a venit menstruatia si mi-a tinut pana cam miercuri sau joi. De obicei o aveam de 4 zile dar acum o am de 5-6 zile. Astazi, am observat pe chilotei un fel de galben sters maroniu gen. Miroase urat si am si niste crampe in toata burta.Ce as putea avea? Precizez ca e primul an de ciclu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Este normal ca sangerarea menstruala sa dureze intre 3 si 7 zile.
Fiindca este primul an in care experimentezi aceste schimbari, este posibil ca organismul tau inca sa se ajusteze hormonal si sa mai ai parte de astfel de mici diferente intre sangerari menstruale, inclusiv in durata ciclurilor.

Ceea ce NU este normal este sa experimentezi o secretie cu miros si culoare modificate.
De regula, inainte sau dupa zilele de sangerare menstruala poti experimenta episoade in care sa apara secretii maronii.Acestea au culoarea respectiva deoarece contin sange oxidat, dar nu este nimic ingrijorator.
Secretia vaginala este normala si sanatoasa, avand rol de curatare si hidratare si este in regula atunci cand nu prezinta miros urat si este transparenta sau de culoare alba.
Dar atunci cand secretiile prezinta culoare modificata (galben, gri, verde etc.) si miros urat, va trebui sa te prezinti la medic deoarece poate fi vorba despre o infectie si trebuie sa primesti tratament.
Asa ca vorbeste neaparat cu mama ta pentru a merge la medic.