| EduardGa a întrebat:

Hello, TPU! Am 21 de ani si fumez de vreo 2 luni si ceva. Nu adresez urmatoarea intrebare pentru a-mi face cineva morala, ci doar pentru a cere niste sfaturi si pareri. In 2 luni de cand fumez, nu m-a durut gatul, insa de cateva zile ma doare foarte tare. Probabil am racit, pentru ca imi curge si nasul insa e posibil ca si fumul de tigara sa agraveze situatia?
Ideea e ca fumez si niste tigari destul de tari (Dunhill negru). Am incercat si tigari slims, pentru femei, insa chiar nu au nici un farmec: sunt prea slabe.

B'Bye!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fumatul favorizeaza ori agraveaza unele boli, este si cazul tau, o sa te vindeci mai greu. Nu-ti fac morala, pana la urma fiecare face ce vrea cu viata lui, atat cat nu ii afecteaza pe altii, dar cred ca ar fi bine sa te lasi, esti la inceput si inca nu esti dependent. Succes si numai bine!

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eurespal sirop de tuse pentru adulţi!
Aşa mi-a trecut mie. Fumez de 8 ani de zile şi două zile am fumat doar 3 ţigări/zi (de regulă fumez un pachet) cât am luat siropul şi mi-a trecut.
Succes!
P. S.: Slims-urile sunt penale. Roxboro, Marlboro, Marble, More, Lucky Strike... astea-s ŢIGĂRI, alea-s doar PAIE!

| CARMENCITA a răspuns:

Da e posibil daca fumezi sa te doara si mai tare in gat si sa se agraveze. Un fost coleg a patit asa.Medicu i-a spus sa nu mai fumeze macar o perioada, el nu a ascultat si a ajuns sa fie atat de ragusit ca nu mai putea vorbi si daca continua sa fumeze ajungea la spital. A reusit sa se abtina de la tigari cateva saptamani si i-a trecut, apoi fuma rar si tigari mai slabe.

| myxolaryy a răspuns:

Nu e bine sa fumezi dar nu-ti fac morala cant ai problemele de femei pe ca re cred ca la stii si cant ai o boala sa nu fumuezi dupa aia e reaba ta dar sa stii vei muri mairepede daca fumezi

| louis3 a răspuns:

Am pierdut destui prieteni din cauza asta, asa ca "take care"!

| sakurabutterfly a răspuns:

Da, fumul de tigara iti irita gatul!
fa o pauza pana iti trece, si ca sa-ti treaca mai repede durerea de gat ia tranchisept, mie mi-a ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-te pana nu devii dependent! E clar ca fumul de tigara iti accentueaza simptomele si de acum va fi si mai grav.