| MisaMisaki190988453 a întrebat:

Hello TPU!

Am auzit ca daca mananci cartofi multi cica face rau sanatati asa e? pentru ca eu sunt dependenta de ei, este mancarea mea favorita daca nu mananc o zi, doua nu ma simt bine este ca un drog pentru mine laughing) cu carnea nu prea le am si prea rar sa imi placa o mancare... credeti ca e bine sa mananc atatia cartofi?
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Orice aliment consumat în exces dăunează corpului.
Nu e bine să faci exces cu nimic în viaţa aceasta.
Ştii vorba aceea, ce-i prea mult, întotdeauna strică!
Te pup!

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Daca-ti plac da-i batai, si eu ma dau in vant dupa cei prajiti cu cascaval deasupra.

| marianvranceanul1 a răspuns:

Da e adevarat ca orice aliment in cantitati mari nu face bine.Pai cartofii contin mult amidon, un fel de zahar care te poate duce la diabet. Daca ii mananci prajiti creste riscul de supraponderalitate adica te ingrasi.Plus cica am citit ca cica uleiul de floarea soarelui nu e cel mai bun pentru praJIT. Sfatul meu sa sa manaci carfofi facuti natur, fierti, sunt buni fierti cu un sau margarina si cu putina sare.Bafta.

| MisaMisaki190988453 explică (pentru marianvranceanul1):

Sa sti ca nu folosesc niciodata ulei de floarea soarelui, toate mancarurile care le face mama acasa contin ulei de masline. happy