| Lexuuuu a întrebat:

Hello TPU! Am rubeola de duminica sad in primele zile n-am avut probleme, am avut eruptia aia timp de 2-3 zile, mi s-au umflat ganglionii aceia de la ceafa, dar nu au prezentat dureri, in schimb de aseara au inceput sa ma doara si tot odata si capul, nu rau, o durere destul de usoara dar m-am indispus asa deodata. Azi dimineata m-am trezit si cu urechile infundate, iar de vreo 10 min cand vorbesc cu cineva, sau chiar si daca ascult muzica, aud sunetele de parca as auzi roboti cantand sau vorbind straight face e normal? ce sa fac? ( mentionez k imi curat in fiecare seara urechile )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| JungleHell a răspuns:

Nu am patit asta dar cu ganglionii mi se mai intampla. Dureri de cap, ganglioni ce incep sa doara (chiar se pot infecta, si asa de ieftin nu se scapa in caz de infectie majora). La mine de la ganglioni a migrat la masele, la alea,, de minte'' parca le zice. Dupa ce i-am bombardat cu retete, am ajuns sa scot cele doua masele (stanga si dreapta alea din fundul cavitatii bucale, prin interventie la chirurgie oro-maxilo faciala). Nu e de speriat se scapa usor. La urechi. Aici daca ai simptome de astea, automat trebuie sa te duci la investigatii (gen ORL) sa nu faci ceva grav, caci nu e de joaca, auzul fiind un simt scump. Eu am facut otita, cand aveam 3 saptamani de la nastere (se intampla in 1990, aceasta agravandumi-se datorita conditiilor de atunci din spital)Mi se facuse tratament canamicina. Grija la asta ca la copii le afecteaza timpanul, mie luandu-mi cam 5% din auz (chiar de eram bebelus, se pot intampla si la cei mai mari)Uita-te intotdeauna pe prospect ca mai gresesc si medicii uneori.Rubeola fiind totusi o infectie exista solutii medicale. Te duci la medicul de familie si ii zici toate simptomele. Mai departe de trimite el unde trebuie daca nu e nici de el. Cam atat te pot sfatui eu. Sper ca te-am ajutat.

| JungleHell a răspuns (pentru JungleHell):

Aaa. vad ca cuvantul retete apare ca link, nu e pus de mine ca link, se intampla probabil de la site.