| dede_5861 a întrebat:

ieri mi s-au umflat ganglionii si ma dor foarte rau abia pot sa imi misc capul.doctorul de familie mi-a zis ca am rubeola dar inca nu mi-a aparut rash-ul acela. vroiam sa stiu daca exista si o forma de rubeola fara eruptie cutanta sau in cat timp de la umflarea ganglionilor apare eruptia? multumesc anticipat, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Eruptia ar trebui sa apara la3-4 zile dupa marirea ganglionilor.La copii mai mari si adolescenti poate sa apar sau nu eruptia, fiind vizibila la fata, gat torace si apoi tot corpul.Rubeola poate sa fie si fara rash cutanat dar tot exista contagiozitatea bolii.