| Alinaintreaba059 a întrebat:

Hello TPU!
Azi in timp ce beam un suc acidulat am simtit cum mi se duce pe partea cealalta si imi venea sa tusesc, dar am inghitit. Nu sunt sigura daca s-a dus spre plamani sau nu. Nu am tusit deloc, acum imi vine sa tusesc putin. Respir putin greu dar asta este din cauza ca m-am panicat, cred. Este ceva grav? Oare am aspirat sucul in plamani fara sa il tusesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te ai grabit cand ai baut si te ai inecat, bea apă ca sa te linistesti, nu s-a dus in plămîni sucul, a mers din esofag in stomac dar daca l ai baut in graba acidul din suc i ti produce arsuri pe piept reflux gastroesofagian.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu intră în plămăni fără să tușești.

| Floridori a răspuns:

Pai, de ce nu ai tusit?

Daca esti perfect sanatoasa, plamanii tai ar trebui sa se curete singuri in cazul in care vorbim de o cantitate mica de lichid.
Vezi si tu cum te simti in urmatoarele 24h.

| nukeyly a răspuns:

Este ceva grav? NU BAI! organismul se repara din pacate.

NU-I BAI
https://www.youtube.com/watch?v=ArUBpGOeEdI

| Adelina4679 a răspuns:

Stai linistita a trecut momentul acela nu patesti nimic...