| SandutzaRebeja a întrebat:

Hello TPU... spuneti-mi va rog ceva masti naturale de casa pentru un ten frumos dar si pentru inlaturarea cosurilor...dar sa fie masti naturale si de casa :* dau funda pentru cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Incearca masca cu aspirina sau malai.
Cel mai mult iti recomand sa te speli cu ceai de galbenele si musetel!winking

| SandutzaRebeja explică (pentru Latinmoon):

Dar in ce consta masca cu aspirina si malai si pentru ce este buna?

| Latinmoon a răspuns (pentru SandutzaRebeja):

Pentru a mai dezinfecta un pic cea cu aspitina este buna pentru cosuri mi-am facut si eu iar cea cu malai este buna pentru puncte negre! happy

| nanalicious a răspuns:

1. Masca de fata cu iaurt
Foloseste acest ingredient organic pentru a prepara o masca de fata minunata si calmanta. Foloseste un avocado copt si fa-l piure, apoi pune-l intr-un bol de marime medie. Adauga 4 lingurite de iaurt simplu si amesteca apoi ingredientele pentru a obtine masca dorita, care este usor de aplicat. Intinde-o pe zonele cu probleme sau pe toata fata, apoi las-o sa stea pentru timp de cel putin 25-30 minute. Acest timp trebuie respectat pentru a obtine beneficii maxime din aceasta masca. La final, spala-te cu apa calduta.
2. Masca de fata cu portocale si iaurt
Iaurtul poate fi utilizat pentru a curata porii precum si pentru a furniza pielii un tratament pentru cosuri, care sa o rasfete si sa o hraneasca. Tot ce trebuie sa faci este sa iei un bol de marime medie si sa amesteci o lingurita de iaurt simplu cu o lingurita de suc de portocale proaspat stors. Cand amestecul va avea textura dorita, vei putea sa o intinzi pe piele. Lasa masca de fata sa actioneze timp de 15-20 de minute si incheie tratamentul calmant prin spalarea fetei cu apa calduta.
3. Masca cu fructe si legume
Ingrediente:
1/4 mar
1/2 piersica
1/2 rosie
30g de lapte
1 lingura de ulei de migdale
Curata fructele si legumele si realizeaza un piure din ele. Adauga in compozitie laptele si uleiul de masline. Toarna toata pasta obtinuta intr-o cratita pe care o vei plasa mai apoi peste un foc mediu. Amesteca toate ingredientele pana devin o crema. Aplica masca pe fata dupa ce s-a racit si las-o sa actioneze timp de 30 de minute.

Curata fata temeinic cu apa calduta.
2. Masca cu citrice
Ingrediente:
grapefruit
portocale
lamai
lime
Citricele sunt excelente ingrediente pentru mastile de fata impotriva acneei. Acestea au proprietati antiseptice care te vor ajuta sa scapi de microbi si sa reduci nivelul sebumului. Foloseste cel putin o data pe saptamana o masca realizata din felii de grapefruit, lamaie, portocala sau lime.
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| Melek27 a răspuns:

Incearca malai amestecat cu gel de dus..lasa'l pe fata vreo 10 min si apoi clateste'te...mai e inca o masca foarte buna: o lingurita de miere de albine amestecata cu o lingurita de scortisoara; la'o pe fata 30 min. o sa te usture putin dar daca o aplici de 2-3 ori pe saptamane o sa vezi ce bine'ti prinde...la fel si cu malaiul, de 2-3 ori pe saptamana.p.s. ai grija ca atunci cand faci una din mashti sa nu fie moi, ca sa nu curga de pe fata. eu le'am incercat pe ambele si mi'au placutwinking happy

| SandutzaRebeja explică (pentru Melek27):

Dar pentru ce sunt ele bune?

| Melek27 a răspuns (pentru SandutzaRebeja):

Coshuri in special