| florinaaaa a întrebat:

Helloo! ati putea sa`mi spuneti va rog vreun remediu de a scapa de sughitz? plzz

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Bea ceai de seminte de marar. Daca sughitul nu cedeaza adreseaza-te medicului de familie.

| Lorien_2084 a răspuns:

Mananca zahar.
Sau apasa prelungit punctul situat intre stern si abomen (e un fel de gaura acolo). In fapt, apesi punctul de presopunctura al diafragmei, care va fi readusa la starea dinainte de spasme.
Poti incerca sa mesteci seminte de chimen.
Succes.

| Liviu a răspuns:

Hmm
Tine-ti respiratia cat de mult potit
Spune prietenilor sa te sperie...
ori bea un ceai ceva...eu stiuhappy
EU de obicei cand ma apuca sughitzu incep sa dau pe la icoane
Si de obicei ma lasalaughing dar asta's eubig grin

| icegirl96 a răspuns:

Acest simptom apare mai frecvent dupa consumarea unor alimente iritante pentru stomac, ca de exemplu ardei iute, piper, bauturi alcoolice concentrate, medicamente sau dupa o alimentatie abundenta.

Cele mai usoare masuri de tratament ale sughitului sunt cele populare, administrarea unei lingurite de miere cu apa sau mestecarea unei coji de paine. Sau se poate bea un pahar cu apa rece fie rapid, pe nerasuflate, fie incetul, inghititura cu inghititura.

Un alt remediu pentru oprirea sughitului il reprezinta tinerea respiratiei cat mai mult cu putinta. Adica se inspira brusc, apoi nu se expira secunde bune, cat rezista persoana.

In popor se mai spune ca atunci cand iei prin suprindere persoana (fie printr-un zgomot puternic, fie daca o stropesti pe fata cu apa), este posibil ca reactia sa sa opreasca sughitul (de fapt, in starea de soc, ne oprim respiratia pentru cateva secunde).

Plantele vin si ele in ajutorul persoanei care sughita. Mestecarea catorva frunze de tarhon sau de menta, cat mai mult timp, este binevenita, calmand stomacul.

Indiferent cand si cum apare, sughitul produce mult disconfort prin manifestarea pe care o produce, ca urmare a zgomotului tip icnet, a spasmului diafragmatic si a ritmicitatii cu care intrerupe fluxul vorbirii.

Daca nu dureaza mult si trece repede, devine doar un episod nostim. Daca dureaza mai mult timp sau se repeta prea frecvent, medicii spun ca acest lucru poate indica afectiuni grave cum ar fi o afectiune a stomacului, sau chiar, la cei cu inima bolnava, poate fi singurul indiciu al unui infarct.

In aceste cazuri se impune consultul medical.
Sper ca te-am ajutat!winking

| cristina10 a răspuns:

Bea de tei ori apa dintr-un pahar sau bidon si iti trece la mine merge de fiecare data.

fundita?:X:X:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea otet madam

| Bibik a răspuns:

Bea apaaaaaa!

| EmdYYY a răspuns:

Bea apa