| NuStiuCeNumeSaImiPun a întrebat:

Help! Am o problema mare: sora mea a varsat din greseala ulei incins pe o parte din mana dreapta ce sa fac? ca ma ustura groaznic cand bag in apa nu ma mai doare si partea din mana sa inrosit crying
ce sa fac ca sa nu ma mai usture?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci ca sa nu te mai usture. Eventual ia niste calmante, dar cu masura. Cumpara-ti de la farmacie Dermazin (crema) si da-ti acolo. E f buna pentru arsuri.
P.S.: daca ai basici cu sange du-te la spital

| AdelinaC a răspuns:

Pai nu te da cu alifie unsuroasa, panseaza-te cu o faza sterila si mergi la un medic sau la farmacie.Iti va trece probabil in 2 saptamani.

| PinkPanther a răspuns:

Mergi la spital, sa se uite la raana si sa uit dea o crema cu care sa te dai

| microsedd a răspuns:

Crema de galbenele este foarte buna daca la locul arsurii nu au aparut flictene(basicute cu lichid), daca au aparut flictenele te sfatuiesc sa mergi sa consulti un medic care va sti cat este de grav in functie de lichidul care se afla in flictene si de intinderea arsurii.

| laura_7620 a răspuns:

Nu stiu, eu stiu ca atunci cand te-ai ars trebuie sa te dai cu sare in zona aia, deoarece sarea trage arsura.incearca!

| bobbytronic a răspuns:

Cel mai simplu si la indemana e sa iti dai cu miere, si peste sa pui o compresa cu gheata

| fanepop a răspuns:

Nu stou exact cum se neste dar exista un spray special pentru arsuri site la farmacie si intreat de elwinking

| roobbby a răspuns:

Sa incerci sa iti dau o afifie sau sa te duci la doctor sa iti dea o reteta ca am patit-o si eu mi-am pus mana pe gratar si am fost la doctor SPER SA ITI TREACA! BAFTa