| noName31020 a întrebat:

HELP! Bunica mea a gasit un plasture care se numeste Nitriderm
TTS 10mg/24h Geigy, si este expirat din Mai 99'. As vrea sa stiu pentru ce este!
Ajutati-ma!
[Scuze de categorie]
multumesc anticipat
P.S : As vrea sa fiu documentata dupa un utilizator experimentat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Nitroderm sunt plasturi terapeutici, care contin o forma de nitroglicerina cu eliberare prelulgita. I-au fost recomandati bunicii tale pentru ca sufera de o forma de cardiopatie ischemica, fie ca e dureroasa sau nu. Rolul lor e sa mentina o concentratie eficienta de nitroglicerina in sange pe toata durata unei zile, pentru a mentine dilatate arterele coronare si a preveni un infarct. Nu sunt folositori in criza de ischemie acuta (angina pectorala), pentru ca eliberarea Nitroglicerinei e prea lenta. Atunci trebuie folosita o forma de Nitroglicerina cu eliberare rapida (pastile sau spray-uri care se administraza sub limba, substanta activa absorbindu-se direct in venele sublinguale, fara pasaj gastric).

Daca sunt expirati, plasturii nu mai au nitroglicerina in forma activa si trebuie aruncati. Nu la gunoi si nici pe calea apei menajere. Medicamentele expirate trebuie predate la farmacie, pentru a nu polua mediul.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Sunt plasturi cu nitroglicerina care se aplica pe piele, in zona pieptului, in crizele de angina pectorala. Plasturii expirati trebuie aruncati si inlocuiti cu unii in termen de valabilitate pe care bunica ta sa ii aiba la nevoie (cei expirati nu mai au niciun efect). Exista riscul ca o criza de angina/durere pectorala sa evolueze cu un infarct miocardic daca nu se aplica un plasture eficient la timp.
http://www.i-medic.ro/boli/angina-pectorala

| AlbaAura a răspuns:

Este un plasture ce are un pansament ce contine nitrat.Se foloseste in bandaje pentru tratarea bataturilor sau eczemelor.Deci este un plasture care se aplica pe piele pentru a trata sia aevita infectiile. Oricum arunca-l daca a expirat.

| noName31020 explică (pentru AlbaAura):

Buna! Si multumesc de raspuns.