| Alexandra97_9890 a întrebat:

HELP! Ce stiti despre sindromul hipoanabolic? De la ce poate aparea, simtome, urmari si tratament. HELP! Dau funda, vot si mii de multumiri pentru cel mai bun si mai rapid raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CxiAngel a răspuns:

Buna happy asi avea un raspuns pentru tine : Sindromul hipoanabolic este atunci cand organismul nu asimileaza; este un sindrom nutritional-metabolic ce consta in accentuarea proceselor catabolice ale organismului: cresc pierderile calorico-proteice, apar tulburarile de digestie, creste consumul energetic, toate acestea ducand la numeroase tulburari metabolice si hormonale.Se produce denutritie, scadere in greutate, pierderea apetitului etc. Este nevoie de o internare intr-o clinica de boli metabolice sau intr-o clinica de endocrinologie pentru recuperare.Tratamentul consta in dieta [ realimentare progresiva], alimentatie parenterala, rehidratare, vitaminizare, anabolizante, antidepresive, cura hidrominerala, psihoterapie etc.
Ca sa stii ce tratament poti sa urmezi trebuie sa-ti consulti medicul de familie si apoi vei vedea ca totul se va rezolva sper sa te faci bine.
Si daca ai putea sa-mi dai o fundita ti-asi fi foarte recunoscatoare :*