| Annabella9719 a întrebat:

Help! De cand sunt insarcinata c red ca urinez pe zi de 8-10 ori! Si am scaun de 2-3 ori pe zi! Am miercuri programare la doctor! E normal sa patesti asa ceva in timpul sarcinii? Nu pot sa plec undeva ca trebuie sa merg mereu la baie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Sunt simptome date de sarcină acum trebuie sa fi atentă la ce maninci ca sunte ti 2 tu si bebele, ai scaun normal? Sau este diaree? Trebuie analize sa vezi ce este cu tine.

| Annabella9719 explică (pentru CristiDinBucuresti):

E totul normal.Am facut analizele si totul e ok.

| cocalina a răspuns:

Presiunea din vezica in momentul cand aceasta este plina este semnalizata creierului care formeza ca raspuns senzatia de urinare. Cand urinezi, muschii uretrei se relaxeaza si vezica se goleste.

Multe femei observa ca, in timpul sarcinii, senzatia de urinare apare tot mai des. Poate fi considerat chiar un semn timpuriu de instalare a sarcinii.

nfectia urinara este foarte frecventa la femeile insarcinate. Daca este lasata netratata, se poate agrava si poate duce chiar la pierderea sarcinii. Prezinta-te de urgenta la medic daca ai urmatoarele simptome:

• Dureri si senzatie de usturime la urinare;
• Senzatia de urinare apare din nou dupa ce ai mers la toaleta; simti ca nu ai golit complet vezica dupa ce mergi la toaleta;

• Febra, frison;
• Urina cu sange.

| Annabella9719 explică (pentru cocalina):

Nu am nici un simptom enumerat de tine.