| GeorgianaMdg a întrebat:

Help! De cateva zile am observat ca am luat in greutate. Am 15 ani si incerc sa slabesc dar esuez de fiecare data. Nu pot merge la sala deoarece dimineata am mult de invatat iar cand vin de la liceu sunt moarta de oboseala. nu mananc fast-food, ci doar mancare facuta in casa.
Ajutati-ma cu niste sfaturi sau retete sau cum si ce ar trebui sa mananc pentru a slabi! Chiar am nevoie de ajutor pentru ca observ ca ma ingras (si nu doar eu observ asta) chit ca nu mananc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Sunt exercitii de fitness, stretching pe care le poti face in casa, fa-ti un program sa lucrezi o data la 2 zile cate 20-40 min si un program cu exercitii, cauta ce exercitii sunt mai eficiente ( uitete prin site-ul www.antrenorulmeupersonal.ro are o multime de informatii),
Cu mancarea nu combina produsele fainoase cu carnea, daca ai o friptura evita sa o mananci cu paine, poti s-o mananci cu salate, cartofi, orez

| Holy2010 a răspuns (pentru Shammal):

In caz ca nu stiai...cartofii si orezul intra in categorie cu painea!

| Shammal a răspuns (pentru Holy2010):

Asa este, dar pentru inceput la o masa unde ai friptura e ok sa o mananci cu orez daca tu obisnuiesti sa mananci cu orez si paine sau doar cu paine; sa o mananci doar cu o salata de altfel s-ar putea sa ti sa para ciudat.

| deutzik34 a răspuns:

Sexul ajuta in acest caz

| Eastwood a răspuns:

Nu conteaza ce mananci ci cat mananci, si sa-ti planifici orele cand mananci si sa mergi pe acea planificare. Conteaza mult sa stii, si o alergare in fiecare zi de 30 minute, se va vedea rezultatul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Restul planetei care se duce la sala crezi ca are invoire de la serviciu sau scoala? Daca ar exista vreo rugaciune care sa te faca sa slabesti nu s-ar mai duce nimeni la sala, stai linistita. Rezultatele bune presupun sacrificii si devotament, gaseste un factor motivational si vei vedea ca nu e chiar atat de greu pe cat ti se pare.

| Holy2010 a răspuns:

Presupun ca mancarea e gatita de familia ta iar daca ei gatesc cum se gateste in Romania si portiile sunt de rigoare nu ai nici o sansa sa slabesti.
E greu sa-ti faci program separat de familie insa daca urmezi unele principii simple nu ai nevoie de o dieta restrictiva. Poti sa citesti despre dieta disociata si sa inveti ce alimente se pot combina. Nu manca gras sau prajit, exclude pe cat posibil painea, produsele de panificatie cartofii, pastele, orezul alb. Renunta la dulciuri iar fructele poti sa le mananci la scoala si inainte de praz.
Nu ai scutire de la miscare doar pentru ca nu ai timp de sala si nu ai nevoie nici de ecercitii acasa. Daca stai la bloc urca scarile, nu mai urca cu liftiul. Mergi cat mai mult pe jos(pana la scoala sau inapoi) Sunt atatea moduri sa faci miscare!

| Celcareajuta a răspuns:

Pisi da' poate treci si matale printr-o pubertate care are rostul ei si poate ca acu depui si o sa iti stea frumos. Nu iti priva organismul de alimentatie variata si naturala! Dupa mine cel mai important, nu manaca altceva in afara de fructe dupa ora 18:00 si renunta la dulciuri zilnic si painica! Bafta tongue

| Pikabu19 a răspuns:

Ai putea face sport acasa, 15-20 minute cam in fiecare zi. Cauti pe net,sunt o gramada de exercitii. Renunta la paine,paste si produse fainoase, mai putine dulciuri. Daca mananci cereale cu ciocolata sau cu zahar sau alte prostii, renunta, inlocuieste cerealele cu musli sau chiar ovaz, care este foarte benefic.Si cel mai important mananca pana-n ora 6-7 seara si niciodata sa nu ratezi micul dejun, e cea mai importanta masa. Sper ca ti-am fost de ajutor, pentru mine a fost!