| denyzo a întrebat:

Help! De jumatate de an, chiar si mai mult, port aparat dentat fix. Dintii mei nu se mai atingeau si era un spatiu cam mare, iar acum s-au apropiat cat de cat dintii de sus cu cei de jos.

Problema e urmatoarea.

Dintii de sus s-au apropiat cu cei de jos, dar coborand, acum mi se cunoaste gingia tare cand zambesc. Inainte mi se vedeau doar dintii cand zambeam, nicidecum gingia.

Si e cam vizibila.mi-e frica sa nu raman asa.

Credeti ca pe la finalul tratamentului, dr. stomatolog va rezolva treaba asta?

Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sweetangels a răspuns:

Buna! Din cauza ca nu ai avut muscatura egala, a trebuit ca dintii de sus sa coboare, (banuiesc ca ai facut si extractie de premolari de acum ti se vede gingia?), oricum, nu vei mai putea face ceva in sensul asta decat cu operatie (exista interventie estetica pentru asa ceva, nu stiu insa daca si la noi in tara se face aceasta procedura). Doctorul a incercat doar sa iti aduca muscatura la normal, negandindu-se la vizibilitatea gingiei atunci cand razi.