| dina98 a întrebat:

Daca e cineva care a purtat aparat dentar fix, spuneti-mi si mie va rog... am purtat o perioada lunga de timp niste elastice, acum deja nu le mai port. Dentistul mi-a zis ca suntem in ultima etapa. Cam cit ar dura aceasta etapa? Dintii sunt drepti, as spune ca am deja un zimbet perfect! happy Si, cel mai important. Mi-au cazut 3 bracketi! De fapt, erau cazuti de demult, dar a observat abia acum si mi-a spus sa le aduc pentru ca e important sa fie toti pusi la loc. Imi fac griji pentru ca am doar 2 din cei 3 cazuti. Unul a cazut jumatate de an in urma si acum cind am nevoie de el nicidecum nu-l pot gasi! Voi cum credeti, va trebui sa-l platesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 95Cosmin a răspuns:

Nu mult, dupa ce am purat elasticele am mai mers de vreo 2-3 ori si dupa mi la scos.Atunci cand ti-a cazut bracketul trebuia sa iti suni dentistul si sa ii zici, nu cred ca te va costa in plus.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu nu ești în stare să porți cum trebuie un aparat dentar și de mai bune de jumătate de an nu l-ai pus la loc la stomatologie?
Ești tare răsipită.

Pa, pa.

| dina98 explică (pentru Legiuitoarea):

Cedeam ca stomatologul pune la loc bracketii, nu eu... si daca el nu mi l-a pus la loc, eu ce trebuia sa fac?

| ThWeY a răspuns (pentru dina98):

In mod normal trebuia sa ti-i fixeze el..am purtat cand eram mai mica si mi-au cazut si mie pentru ca mestecam guma laughing dar imediat mama suna la medic si ma ducea sa mi-i "lipeasca" la loc..Inca mai tin minte ca doctorita imi spunea ca nu e bine sa stau cu ei dezlipiti de dinti deoarece maxilarul va incepe sa mi se deplaseze intr-o parte...atata timp cat aparatul imi indrepta ceilalti dinti, iar pe cel de pe care imi cazuse bracketul nu.

| Biuta95 a răspuns:

Scuze ca nu pot da un raspuns. Ba din potriva. Am o intrebare: cat costa un aparat fix, ca trebuie sa imi pun si eu..si a 2a intrebare: cat costa daca bracketii sunt transparenti?

| 95Cosmin a răspuns (pentru Biuta95):

Depinde, stiu ca aia transparenti sunt mai scumpi, eu am dat 2500lei pe aparatu meu (25 milioane), cred ca transparent e pe la 30.

| Biuta95 a răspuns (pentru 95Cosmin):

La mine la clinica e 30 deja...deci cred ca cu transparenti duce la 35 de milioane :-)

| Biuta95 a răspuns (pentru 95Cosmin):

Multumesc frumos de raspuns happy