| chrissi a întrebat:

Help! de vreun an si ceva imi cade parul intr-o veselie...pana acum nu prea am facut mare lucru, am crezut ca e de la stres si ca o sa se opreasca din cazut la un moment dat. Insa cade in continuare si mi s-a imputinat vizibil. Menionez ca nu sunt anemica si am o alimentatie echilibrata. Ce solutii credeti ca ar exista? (apropo, am 17 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sp3edy a răspuns:

Daca te-ai vopsit de prea multe ori ar putea fi o problema irecuperabila
sau ar putea fi un factor din toate acestea tu stii cel mai bine, oricum poti apela oricand la un profesionist ceva, poate la medic

1) FACTORII LOCALI- A) afectiunile dermatologgice ale pielii capului(afectiuni tegumentare ale scalpului cum sint fungii,sifilisul secundar,afectari non -infectioase cum sint matreata,psoriazisul,licheni plani,eczeme).
-B) expunerea locala la compusii toxici:abuzul de sampon,sapunul,lotiuni pe baza de substante de sinteza.
-C) lipsa de ingrijire a scalpului: masurile neigenice de ingrijire a pielii scalpului pot duce la caderea parului,spalatul pe cap la intervale mari,supraexpunerea neprotejata la factori de mediu extern cum ar fi raze solare, ploaie zapada, vint.
2) FACTORI GENERALI
-A) nutritia deficitara:carentele nutritionale afecteaza negativ calitatea parului-deficitul de vitam.A,vitam.din complexul B,un aport redus in proteine,fier,calciu,magneziu,zinc.
-B) variatiile hormonale(androgeni,estrogeni,progesterol),pe durata diferitelor perioade ale vietii (menopauza, sarcina, perioada post natala) si hormonii tiroidieni.
-C) perioade de convalescenta
-D) administrarea prelungita de medicamente si droguri (chimioterapie, anticanceroase, steroizi, antibiotice, antipileptice, antihipertensive, anticonceptionale).
3)FACTORI PSIHOLOGICI
-A)tonusul psihic
-B)stresul:emotie puternica fie pozitiva ori negativa,traita cu intensitate timp mai indelungat,afectind si functiile fiziologice care determina crestereaa firului de par
-C) factorii psihici:anxietatea,depresiile,stresul legat de disfunctiile maritale,probleme la locul de munca,factori de stres majori(pierderea unui membru al familiei,divortul,falimentul in afaceri),comportamentul agresiv,exprimarea violenta,personalitatile compulsive.
-D) alti factori-toxinele industriale,poluarea apei potabile si menajere(cu concentratii crescute de metale,minerale,compusi radioactivi), infectii ale pielii, alergii de natura diversa.

1 răspuns:
| negru30 a răspuns:

Du-te la doctor - este cel mai bine pentru tine