| Valentincy a întrebat:

Help.TPU.
Am o durere ingrozitoare de gat ( cand inghit simt ca ma ustura ma dore nu stiu cum sa zic...: totul a inceput aseara cand pe la 9 jumate seara m-a luat durere am crezut ca peste noapte imi trece dar nu a fost assaaa:crying ) va rog vreau si eu un remediu naturist ceva va rogg...

ca nu vreau sa ma indop de pastile si de siropuri.

dau Fuditzaaa:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Un remediu naturist sigur este tinctura de propolis. Pui cate 20-25 picaturi pe o bucatica mica de paine (cat sa se imbibe cu propolis) si o mesteci, dupa care o inghiti. Procedeul il repeti de 3-4 ori pe zi, dar fara a mai manca sau bea ceva macar o jumatate de ora. In 2-3 zile scapi de orice durere. Propolisul este un dezinfectant f. puternic, un antiseptic si antiinfectios.
http://www.plantfarm.ro/index.php?dispatch=products.view&product_id=30251

3 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Și eu sunt tot așa de câteva zile. Am o durere insoportabilă de gât pe lângă alte sinptome ale răcelii teribile.
Gâtul s-a iritat sau te paște o răceală.
Sezonul acesta când vine primăvara,ca în fiecare an sunt multe gripe și răceli.
Remedii naturale sunt multe. Ia dimineața o lingură de miere, la fel și după-amiaza dar și seara. Mierea este foarte bună pentru durerea în gât, și eu folosesc.
Pentru asta bea multe ceaiuri dar să fie doar puțin călduțe pentru că ceaiurile fierbinți sau calde fac rău amigdalelor.
Tot ceea ce trebuie să faci este să iei mierea și să bei ceaiuri de cel puțin două ori pe zi.

Succes!
Numai bine!

| SophieLoVeKorea a răspuns:

Ce chestie! Si mie mi s-a intamplat la fel.In aceeiasi zi,doar ca eu m-am trezit de ieri dimineata cu durere in gat si ciudat a fost ca, atunci cand am ajuns la scoala, aproape toata clasa mea suferea de durere in gat.Chiar as vrea sa stiu si eu ca nu am chef sa merg la doctor si sa ma indoape cu pastile.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nu te supăra, din ceea ce scrii tu pare că ai o infecţie amigdaliană, o amigdalită. Nu merge cu remedii naturiste, trebuie ca medicul să îţi recomande un tratament potrivit, probabil cu antibiotice. Du-te la medic până nu se agravează, te rog.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/