| Irina777 a întrebat:

Help urgent! Cum as putea sa scap de herpes? Nu ma ajuta nici pastile nici cremuri, nimic. Am vri-o 8 pe buze, si acum a inceput sa-mi iasa si pe barba. Va rog mult, ceva eficient. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Foloseste local Aciclovir crema, din 2 in 2 ore. Si ia pastile de Aciclovir 400 mg, 1 la 4 ore.

| MyraGabrielle a răspuns:

Timp de 2 saptamani nu te mai saru-ta cu nimeni si nu mai manca, cu furculitele altora (restaurant, prieteni.)incearca si cu zovirax eu ma dau si imi trece ..este un unguent il gasesti la farmacie si nu ai nevoie de reteta, dar cel mai important nu mai atinge obiecte straine cu gura sau spal-te mai des pe maini, stiind ca bacteriile se inmultesc intr-un timp foarte scurt...

| Irina777 explică (pentru MyraGabrielle):

Mi-am cumparat zovirax, dar nu ma ajutasad

| Empathizer a răspuns (pentru Irina777):

Zoviraxul contine tot aciclovir. Nu e suficient sa-l cumperi, trebuie sa-l si folosesti corect. Daca ai folosit corect si crema, si pastilele cu Zovirax si nu a mers, e posibil sa nu ai herpes, ci impetigo (bube dulci). Consulta un medic.