| Lur656i a întrebat:

Hemoroizii apar doar in timpul sarcinii in zona anala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.,
Apar și la practicarea sexului anal, constipație.
Este recomandat consumul de mere pentru a combate constipația, semințe de in.
Toaletare locală blândă.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Nu neaparat, ei apar in unele cazuri si cand esti constipat sau ai diaree

| relian a răspuns:

Pot aparea oricind, indiferent ca esti sau nu insarcinata.Cauza cea mai frecventa este mostenirea genetica, si aparitia acestora atunci cind organismul tau este ceva mai slab sau cind inaintezi in virsta.Mai poate aparea si asa sa dobindesti tu datorita unor accidente cum au arata unia pe aici.Hemoroizii pot fi exteriori sau interiori.Cei interiori se trateaza f usor, iar cei exteriori prin operatie.Dar nu este mare chestie, adica e o chestie simpla indepartarea lor.Asta e ce am citit prin carti si ce mi s-a spus, pentru ca am fost cu cineva la un consult de genul asta.

| Azµre a răspuns:

Cauzele pot fi de mai multe feluri!
Hemoroizii pot apărea și în timpu sarcinii.
Cel mai des întâlnite:
-Constipație
-Diaree excesivă
-Statul pe scaun o perioadă lungă de timp
-Tensiune arterială mare
-Obezitate.

| Oana92 a răspuns:

Pot sa apara si datorita efortului din timpul nasterii, dar nu singura cauza si nici nu este obligatoriu sa apara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Hemoroizii pândesc femeile în perioada sarcinii şi în timpul naşterii. În perioada de sarcină, uterul se măreşte, necesită o cantitate mare de sânge în zona bazinului inferior, greutatea creşte şi toate acestea duc la apăsarea pe intestinul gros, lărgind vasele de sânge, ceea ce poate conduce la apariţia hemoroiziilor.
Ca să nu mai vorbim de însuşi momentul naşterii, în timpul contracţiilor, presiunea internă asupra părţii inferioare a abdomenului şi a bazinului este foarte mare, ceea ce poate provoca apariţia nu numai a hemoroizilor, dar şi a fisurii anale.
Dar mai apar şi din cauza constipaţiei, când se practică sexul anal.
Te pup!