| anonim_4396 a întrebat:

De la apar hemoroizii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Hemoroizii sunt niste vene slabe, care se umfla si devin dureroase. Umflarea acestora e cauzata de obezitate, eforturile din constipatie sau diaree, statul prelungit pe scaun si in picioare, tusea, stranutul, bolile ficatului si sarcina. Un rol important in aparitia hemoroizilor il are alimentatia. O dieta bazata pe putine fibre, cu multe alimente rafinate, mancarurile condimentate, alcoolul si aportul inadecvat de lichide cauzeaza constipatia. Astfel, pentru eliminarea scaunului, sunt necesare contractii si fortari care duc la aparitia hemoroizilor, prin iritarea manunchiurilor de vene din peretele rectului.
Hemoroizii sunt de doua feluri: interni si externi. Cei din prima categorie se pot forma oriunde in interiorul canalului anal. Cei din a doua categorie sunt vizibili la orificiul anal sau imediat sub acesta.
http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-hemoroizii

| fabiola a răspuns:

Alimentatie gresita si lipsa de miscare!

| Criiistinutsa a răspuns:

Stat prea mult in miscare si mancaruri prea picante!

| myruna2012 a răspuns:

Lipsa de miscare!