| Livia94 a întrebat:

Hemoroizii sunt contagiosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Hemoroizii sunt dilatatiile venelor situate la nivelul canalului anal si rectului inferior, pachete hemoroidale ce pot atinge dimensiuni suparatoare si pot fi exteriorizati prin anus, complicandu-se in diverse moduri - sangerare prin fisura la baza acestora sau prin fistula venoasa, tromboza hemoroidala sau prolaps.Nu sunt in nici un caz contagiosi.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu sunt contagiosi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acelasi raspuns ca al Brigaelei, am avut si nu am contaminat pe nimeni.

| darrio2007 a răspuns:

Nu sunt contagiosi.

| adellinas a răspuns:

Hemoroizii nu sunt contagiosi dar sunt ereditari (de ex daca ai tai au ai mari sanse sa faci si tu mai incolo )

| ramitzu a răspuns:

Hemoroizii nu au nici o legatura cu varicele. Varicele se fac din cauza proastei circulatii periferice ( la picioare ), pe cand hemoroizii pot aparea din cu totul alte cauze... una poate fi constipatia. Din cate stiu se pot lua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hemoroizii sunt asa cum sunt varicele de pe gambe.
Daca varicele nu sunt contagioase nici hemoroizii nu pot fi.